Kapalı

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Kredi borcunda kefillik durumu

[toc]

Çevremizde yer alan pek çok kişi, kredi çekerek maddi olarak elde etmek istedikleri hedeflere bu şekilde kısa yoldan ulaşabilmektedirler. Kredi çekmek, günümüzde para biriktirmek yönteminin alternatifi olarak yer almaktadır.

Ancak kredi çekmek, para biriktirmek işlemine göre, para sonucunda elde edilecek olan ürünü ya da hizmeti paranın tamamı biriktirilmeden de, elde edebilmeyi sağlamaktadır.

( Sizlere daha önceden yazmış olduğumuz Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar isimli başlığımıza bakmanızı daha sonra fikrinize yön vermenizi tavsiye ediyoruz. )

Bu sebepledir ki, kredi çekere ev ve araba sahibi olan ya da kredi çekerek evlilik masraflarını karşılayan ya da kredi çekerek yeni bir iş kuran kimselerin sayısı, para biriktirerek bunları yapmakta olan kimselerin sayısına oranla daha fazla olmaktadır.

Kredi Borçlarında Kefillik Sistemi

Yukarıda sayılmakta olan nedenler sayesinde, kredi çekerek amaçlarına ulaşmak isteyen pek çok kimsenin kredi çekmeden önce, daha önceden bankalarla girmiş olduğu ilişkiler değerlendirerek belirlenen kredi notu kredi çekmek konusunda pek çok açıdan belirleyici bir unsurdur.

Kredi notu, kredi çekerek amaçlarına daha kısa yoldan ulaşarak ödemeyi daha kolay yapmak isteyen kimselerin daha önceden bankalarla girmiş olduğu borç ilişkilerine ne kadar sadık kaldığı verilenin hesaplanarak o kimselere bir kredi botu verilmesi sonucunda oluşmaktadır.

Kredi botu riskli ve çok riskli grupta yer almakta olan kimseler, kredi çekerken bu kimselere daha yüksek faiz oranları verilebilmekte ya da bu kimselere kredi verilmeden önce kredi borçlarına kefil olacak bir kimse istenmektedir.

Bu noktada kredi çekmek isteyen ve kredi notu düşük olduğu için yani riskli ya da çok riskli grupta yer aldığı için ondan kefil istenen kimselerin aklına genellikle, Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? Türünde sorular gelmektedir.

Ne Kadar Tutara Kadar Kefil Gerekir?

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? Sorusunu cevaplamadan önce, yukarıda kredi çekmenin genel ilkeleri ve kredi notu hakkında kısaca bilgi verildikten sonra şimdi Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? Sorusunu cevaplandıralım. Evet, bu sayılmakta olan kimseler kefil olabileceklerdir. Kredi borcu olan ya da kredi borcunun ödememiş olan kimselerin kefillikleri de geçerlidir.

Eğer kredi çekmek isteyen bir kimsenin kredi notu düşük ise yani riskli ya çok riskli gruba dahil olacak kredi notu değerine sahip ise bu kimseden, yaklaşık olarak 5000 TL miktarını geçen durumlarda, kredi verilebilmesi için banka tarafından bir kefil istenecektir. Kredi borcuna kefil olacak olan kimsenin üzerine düşecek olan şey, kredi çekmiş olan kimsenin, kredi taksitlerini belirlenen süreler boyunca ödeyememesi durumunda, borcun kefil tarafından ödenmesi olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top