Kapalı

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2017

borç para

Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası gibi bir de kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı soruları tarafımıza gelmektedir. 2017 yılı dahilinde bu sorunun da yanıtını hem banka departmanları hem de bankacılık avukatları ile yapılan temaslarda açıklama gereği duyduk.

Birçok kişinin korkulu rüyası olan kredi borçları ve bu borçların ödenememesi durumunun biraz daha detaylı olarak incelenmesi gerekiyor. Zira kredi borcu ödenmezse hapis cezası alınabilir tarzında söylemler git gide artmış durumda. Kredi borcu ödenmezse gerçekten hapis cezası ile karşılaşılabilir mi veya kredi borcu ödenmezse ne gibi yaptırımlar uygulanabilir? Öncelikle şunun cevabını vermek gerekir ki kredi borcu sebebiyle hapis cezası verilemez.

90 Günlük Yasal Takip Başlıyor

Kredi borcunuzu ikinci taksit vadesi gelene kader ödemeyen bu süreçten sonra 90 günlük yasal takip süreci başlatılır ve banka sizden 90 gün içerisinde borcunuzu ödemenizi ister. Borcunuza gecikme faizi uygulanır ve 90 gün boyunca sizden ödeme yapmanız beklenir.

Yani bugün itibari ile kredi borcunun ilk taksitini ödemeyenler +90 günlük bir sürecin başlamasını sağlıyor. Bu süreç sonunda ise idari takip gelmektedir.

İdari Takip Başlıyor

Şayet 90 gün süre zarfı içerisinde borç ödenemezse bu sefer idari takip süreci başlatılır. Banka bu süreçte size borcunuzu yapılandırma fırsatı sunar. Banka tarafından belirlenen yeni bir ödeme planı ile borcunuz yapılandırılır. Yapılandırmayı kabul etmez veya ödeme yapmazsanız bu sefer hukuki süreç başlatılır.

Son aşama olarak banka avukatları ile kişi arasında anlaşmazlık çıktığı için yani iki tarafta anlaşmaya yanaşmadığından dolayı hukuki süreç başlatılmış olacaktır. Bunu da şu şekilde açıklamak gerekiyor.

Hukuki Süreç

Hakkınızda borcunuzdan dolayı açılan bir dava varsa sık sık avukatlar ve hukuk büroları tarafından aranırsınız. Bunun ardından maaşlı bir işte çalışıyorsanız maaşınıza, her hangi bir yerden alacağınız varsa alacaklarına el konulur. İcra memurları evinize gelip haciz kararı uygulayabilir. Ancak anayasanın 38. maddesinde belirtildiği üzere her hangi bir sözleşmeden ortaya çıkan taahhüdü yerine getirmeyen kişinin özgürlüğü elinden alınamaz. Yani hapis cezası uygulanmaz. Ama burada dikkat edilmesi gereken bankaların son aşamada sizlerden imza istemesi ve sizlerin imza atmaması gerekiyor ki hapis cezası olmasın.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top