Ana sayfa Kredi Notu Kredi Borçlarımı Ödedim Kredi Notum Ne Zaman Düzelir?

Kredi Borçlarımı Ödedim Kredi Notum Ne Zaman Düzelir?

0
Kredi Borçlarımı Ödedim Kredi Notum Ne Zaman Düzelir?

Banka kredilerinden faydalanmak için, kredi notu oldukça önemli bir veridir. Çünkü daha önceki yıllarda kredi çekebilmek için istenen kefillik, günümüzde gerekmedikçe kullanılmaz. Bunun yerine bankaların her şahsa verdiği kredi notu kullanılır. Yani bankacılık işlemleriniz takip edilir ve Findeks tarafından belirli bir kredi notu verilir. Bu kredi notu ise çekmek istediğiniz kredilerde, referans olacaktır.

Daha önce kredi çeken ama ödeme sıkıntısı yaşayan bireylerin kredi notu düşüktür. Bu kredinin kapatılması, kredi notunun tekrar yükselmesini sağlar. Fakat bu yükseliş anında olmaz. Her ayın sonunda Findeks tarafından güncellenen kredi notunuz, mevcut kredilerin kapatılması ve beraberinde alınan başka önlemler ile 3-4 ay gibi bir zaman diliminde yükselir.

Kredi borçlarını ödedikten sonra Kredi Notu nasıl yükseltilir derseniz kısaca kredi puanı veya kredi notu, yalnızca kredi borçlarının kapatılmasına bağlı değildir. Beraberinde alınan bazı önlemler, kredi notunun daha kısa süre içinde yüklemesini sağlar.

  • Ödemelerde istikrar oluşturmak gerekir. Örneğin fatura ödemeleri, kredi kartı harcamalarının vaktinde hatta vaktinden önce ödenmesi gibi önlemler, kredi notunun kısa süre içinde yükselmesini sağlayacaktır.
  • Fazladan bulunan ve takip edilmeyen açık hesapların, kısa süre içinde kapatılması gerekir. Birkaç bankada açtığınız ve limiti düşük diye takip etmediğiniz hesaplar, kredi notunu etkilemektedir.
  • Düzenli kullandığınız kredi kartları için, otomatik ödeme talimatı verin. Bankaya verdiğiniz ödeme talimatı hem ödemelerin dengeli yapılmasını hem kredi notunun yükselmesini sağlar.
  • Kredi notu yükseltilmeden yeni bir kredi için başvuru yapmayın. Çünkü redde giren her kredi başvurusu, kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi borçlarını kapatsanız dahi, kredi notu düşük çıkacaktır.

Peki Kredi Notu Kaç ayda yükselir ödemeler dengesi kurduktan sonra, kredi notu yükselmeye başlar. Fakat bu yükseliş 1-2 içinde gerçekleşmez. En erken 3 ay içinde yükselmeye başlar. Kredi notunun yeni bir kredi çekecek seviyeye gelmesi ise yaklaşık 6-8 ay sürecektir. Riskli kredi notu olan kişiler için kredi notunu yükseltme süresi daha uzun olur. Fakat yeni bir yatırım yapmak veya için, bu süre dikkatle takip edilmelidir.

Ancak burada asıl konu kredi notunun yükselmeye başlaması bize kredi çıkacağı anlama gelir mi? bu konu biraz uzun zaman geçmeden olması çokta muhtemel değildir. Örneğin tüm banka kaynaklı borçları kapattınız Kredi notunuz ağırdan yukarı doğru ivme kazansa dahi bankalar size en az 2-3 yıl kredi vermeye yanaşmayacaklar dır. Bu başvurunuza da en iyi ihtimal ile özel bankalar olumlu cevap verecekleridir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin