Ana sayfa Banka Haber Kredi Başvurusunda Kefilden İstenen Belgeler

Kredi Başvurusunda Kefilden İstenen Belgeler

0
Kredi Başvurusunda Kefilden İstenen Belgeler
kefilden istenen belgeler

Her kredi başvurusunda bankalar, şahıslardan bir takım belgeler talep edebilir. Buna ek olarak kefil var ise, yine aynı şekilde kefilden de bir takım belgeler isteyecektir. Bu nedenle kefil ile beraber bankaya giden şahıslar aşağıdaki evrakları önceden hazırlamaları önerilir zaman kaybetmemeleri açısından.

Kefil, her hangi bir şeyin alım satım işinde,alımı yapan kişinin parayı ödememesi durumunda onun yerine  parayı ödeyen kişidir.Kefilin  sorumluluğunun doğması kredi sözleşmelerinde kefaletin geçerli sayılabilmesi için

_Kefaletin yazılı sözleşme ile yapılması

_Borçluya kefalet edilen tutarın açıkça sözleşmede belirtilmesi gerekir.

Bu şartları taşımayan sözleşmeler geçersizdir. Bir krediye kefil olmak kendi adına kredi çekmek gibidir.  Kefil olmanın zararsız olacağını düşünmek sizi etkilemeyeceği fikrine kapılmak yanlıştır. Kişi kredini geri ödemesinden en az borçlu kadar sorumludur. Kefil olduğunuz kredinin ödemelerini yakından  takıp etmelisiniz. Belgeler imzalanırken, yapılan her türlü ödeme aksiliğinde haberdar olmak istediğinizi belirtmelisiniz.Yoksa ödemeler üzerinize kaldığı anda borç artar ve kredi notunuz düşer.

Kefilden İstenen Belgeler

Bankalar kefil gösterilecek kişinin kabulü için  bazı şartlar aramaktadır. Kefil olacak kişide aynen kredi alacak kişi gibi krediye uygunluk şartlarını taşımak zorundadır.

KKB düzeni, yerlinin yeterli olması şartı aranmaktadır.Çoğunlukla kefil olarak seçilen kişinin aynı ilde ikamet etmesi gerekir. Aynı ikamette bulunmayan hani halkı gelirine dahil olmayan aile üyeleri de kefil olarak gösterilebilir. Kredi başvurusunda kefilden istenen belgeler her bankaya göre değişiklik gösterebilir. Ancak kalıplaşmış ve olmazsa olmaz belgeler :

_KKB düzeni ve gelirin yeterliliği

_Aynı ilde ikamet edilmesi( Çeşitli sebeplerden dolayı esnetilebilir.)

_Kefil gösterilen kişinin kefillik şartlarını gösteren sözleşmeyi imzalaması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin