Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Başvurusu Reddedilenlere Tavsiyeler

Kredi Başvurusu Reddedilenlere Tavsiyeler

0
Kredi Başvurusu Reddedilenlere Tavsiyeler

Birçok tüketici ihtiyaç duyduğu anda kredi başvurusunun kabul edilmesini beklerken reddedilmesiyle karşı karşıya kalabilir. Daha da öncesinde kredi başvurusu yapılırken reddedilme riski büyük endişedir. Kredi başvurusu yapan kişiler reddedildiğinde bunun nedenini merak ederler. Bazı durumlarda bankaya eksik ya da yanlış bilgi verilmesi onaylanabilecek bir kredinin bile reddedilmesine neden olabilmektedir. Kredinin reddedilmesi tüketicilerde şaşkınlığa ve kızgınlığa yol açabiliyor. Fakat kredi başvurusu yapmadan önce bankaların dikkate aldığı bazı kriterleri ön planda tutmanın faydası var. İşte sizlere kredi başvurusu yapmadan önce dikkate almanız gereken bazı öneriler;

Öncelikli olarak kredi başvurusu yaparken duygusallığı bir kenara bırakmanız gerekiyor. Çünkü siz de başvuru sahibi de bu işi ticari amaçlar için yürütüyor. Her iki taraf da işin riskleri ve karı ile ilgilenmektedir. Bankalar genellikle hiçbir sorun yaşamayacağı müşterilere kredi vermeyi tercih ederler. Bu nedenle kredi başvurusunda sonuca yönelik davranmanız gerekiyor. Kredi başvurunuz onaylanmayınca bankalara kızmayın. Çünkü bankalar da kredi aktiviteleri için belirli reklam ve pazarlama alanlarına harcamalar yapmaktadır. Hiçbir banka müşteri kaybetmek istemez. Bankaya kızıp söylenmek yerine kredinizin onaylanmasına engel olan durumun düzeltilmesi için çabalayabilirsiniz.

Bankalar kredi başvurusunda ilk olarak gelir durumunuzu ön planda tutacaktır. Gelir durumunuz eksik göründüyse ek gelirlerinizi kira ya da ailenizdeki diğer gelirleri de belirtebilirsiniz. Bu aşamada kesinlikle belgeleyebileceğiniz gelirler bulunması gerekiyor. Şunu unutmayın ki kredi alırken siz bu krediyi ödeyeceğinize kesin güveniyorsanız bankalara da aynı güveni verebilirsiniz. Fakat sizde kuşku varsa bankanın da kuşkuya kapılması çok normal. Kredi başvurunuzun onaylanmama nedenleri arasında geçmişteki kredi siciliniz engelse durumla ilgili yanlış anlaşılma yaşanıyorsa bunu belirtebilirsiniz. Size ait olumsuz kayıtlar için Kredi Kayıt Bürosu’na başvurarak sicilinizin temizlenmesi için çalışmalara başlayabilirsiniz. Kredi başvurunuz kabul edilmediyse bu her şeyin sonu değil. Bir bankadan almadığınız onayı diğer bankalarda deneyebilirsiniz. Kredi başvurunuz ile ilgili her banka aynı kararı verecek diye bir şart yok. Kredi başvurusu yaparken iflasın eşiğinde olmayın. Bankalar sizin maddi durumlarınızı araştıracaktır. Sizin bile batış halinde olduğunuz bir durumda bankanın nasıl kredi vermesini bekleyebilirsiniz. Kredi talep ederken kendinize mutlaka güvenmeniz gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin