Ana sayfa Banka Haber Kredi Alırken Gerekli Belgeler

Kredi Alırken Gerekli Belgeler

0
Kredi Alırken Gerekli Belgeler

Gündelik hayatımıza ihtiyaçlarımıza yönelik bankalar tarafından bize sunulan kredi hizmetleri vardır. Bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve otomobil kredisi, gibi birçok kredi türü vardır. Bu kredi başvurularında da bankalar bizden bazı belgeler isterler.

İhtiyaç Kredisi Başvuru için Gerekli Belgeler

Aslında en kolay ve en az belge ile başvurulan kredi türü bu kredilerdir. Bankalar bu tür başvurularda istedikleri yegâne belge gelir belgenizdir. Yeterli geliriniz var ise ihtiyaç krediniz çok kolay bir şekilde hatta aynı gün kredinizi almanız mümkündür. Tabi kredi notunuzun uygun olması ve takibe düşmüş kredinizin olmaması gerekir.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Satın alınacak konutun tapu fotokopisi, Nüfus cüzdanı fotokopisi, Gelir belgesi ( Ücretliler için: Son aya ait maaş bordrosu ve fotokopisi, Serbest Meslek Sahipleri için: Son vergi levhası ve fotokopisi, Emekliler için: Maaş cüzdanlarının fotokopisi, varsa Tapu fotokopileri, kira kontratları ve diğer gelir belgeleri) bankaya gelir olarak sunulur.

Yine gelir belgenize ek olarak alınacak konutun bilgilerini temin etmelisiniz. Eğer proje halinde ve daha yapımına başlanmamış bir konut içinse başvurunuz, İnşaat Ruhsatı, Kat İrtifakını da bankaya sunmanız gereklidir.

Yâda tamamlanmış hali hazırda bulunan bir konut almayı düşünüyorsanız konutun iskanının alınmış olması ve kullanıma sunulmuş yani kat mülkiyetinin alınmış olması gereklidir.

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra gerekli olan ekspertiz raporu ise ister sizin seçeceğiniz bir firma veya bankanın belirleyeceği bir firma aracılığı ile raporunu hazırlar ve çıkan tutarın %75 ine kadar konut kredinizi kullanmanız mümkündür.

Otomobil Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Gelir Belgesi Fotokopisi, Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi / Maaş yazısı (Şirket yetkililerinin imza sirküleri ile beraber), Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi, Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi

Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi, Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin olarak işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve adınıza düzenlenmiş bir fatura aslı veya son 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi,

Sıfır kilometre Taşıtlar için ilgili şirketin vereceği fiyat teklifi (proforma fatura) ve asıl fatura, İkinci El Taşıtlar için araç ruhsatı ve en fazla 15 gün önce satın alınmış araçlar için noterde düzenlenmiş alım satım sözleşmesi belgelerini temin etmeniz gerekir.

Ancak sayılan belgelere ek olarak bankalar ek teminat isteme haklarını saklı tutarlar. örneğin kefil vb gibi.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin