Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Alınmalı mı? Yada Kredisiz Hayat Var mı?

Kredi Alınmalı mı? Yada Kredisiz Hayat Var mı?

0
Kredi Alınmalı mı? Yada Kredisiz Hayat Var mı?
kredisiz hayat

Gündelik hayatta maalesef karşılaştığımız her türlü mali sorunu bankalar aracılığı ile kredi kullanmak veya kredi kartı nakit avansları ile çözme eğilimi oldukça yüksek.

Bundan dolayı sürekli kredi arayışları olmakta ve buda bankaları sürekli güncel kampanyalar icat ettirmek zorunda bırakıyor bayram kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi, yalıtım kredisi, kış kredisi, onarım kredisi vb şeklinde uzar gider.

Bir diğeri de kredi kartı taksitli nakit avans, nakit avans, ekstre öteleme, ekstre bölme, taksitlendirme, şeklinde uzar gider.

Kredi kullanırken veya kredi kartından nakit avans seçenekleri kullanırken sadece günlük hesaplarla yapılan işlemler ileride büyük ödeme güçlüklerine sebep olmakta ve tekrar kredi arayışına sürüklemektedir.

Borcu borçla yani kredi ile kapatmak geri döndürülemez bir döngüye, borç sarmalına düşmekte ve dışarıdan karşılıksız bir nakit girişi olmadığı sürece çöküş yani idari takip, hatta icra kaçınılmaz olmakta sonucu da oldukça ağır olmaktadır.

İcra daireleri bankalar tarafından takibe alınan bireysel, konut, otomobil hatta ticari kredilerden kaynaklanan icra dosyalarını yetiştirememektedirler. Hukuk Fakültesinden mezun olan ve avukat olup sözde insan haklarını, kişi hak ve hürriyetlerini, hakkını ve hukukunu savunması gereken avukatlar bu işlerden malasef büyük paralar kazanmakta olup ve bu maliyetleri de yine borçlu ödemektedir.

Yapılan gözlemlerde; 2008 yılından sonra birde bu sektöre finans kurumu adı altında şirketler girmiş olup özellikle özel bankalardan idari takibe düşen borçları satın alıp vatandaşın dalına binmektedirler. Bu durum özel bankaların işine gelmekte olup örnek 5000 TL kredi borcunu ödemeyen bir vatandaşın dosyasını finans şirketi 5200 tl karşılığı bankadan satın almakta olur kendi bünyesinde oluşturduğu avukatlar ordusu tarafından icrai işleme tabi tutulup en 7000 tl para kazanmaktadırlar.

Bu uygulama kamu bankaları tarafından yapılmamaktadır, bunun için kamu bankaları ile kredi ilişkisi her zaman daha güvenlidir,

Son zamanlarda 2-3 yıl içerisinde durum mevcut ekonomi yönetimi tarafından fark edilmiş önlemler alınmaya çalışılmış, hatta kamu bankalarının da aktif bir şekilde kredi kampanyaları geliştirmesi sağlanmış, kredi vadeleri kısaltma, gelir gider oranlamaları gibi önlemler geliştirmiştir.

Özel bankadan alınan kredinin takibe düşmesi durumunda her zaman en üst limitten takibe düşersiniz ancak kamu bankası daha toleranslı olur bu konuda.

Kısaca mevcut durum analizi olmakla birlikte bundan 10-15 yıl önce kredi ve kredi kartları hayatımıza girmeden önce belki paramız yoktu imkanlar kısıtlıydı, bir günde ev araba sahibi olamıyorduk ancak borcumuz da yoktu bu kadar, insanların yüzde 70 en az 3-5 yıllık sonraki paralarını bile şimdiden harcamışlardır, her aldığı 100 lirasının 60 lirasını direk banka da bırakmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin