Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Affı 2014

Kredi Affı 2014

0
Kredi Affı 2014

Krediler, hayatımızı kolaylaştıran bir unsurdur. Krediler aracılığıyla birçok insan acil nakit ihtiyaçlarını karşılamakta ve gerekli olan eksikliklerini tamamlamaktadır. Taşıt almak isteyenler, yeni bir ev satın almak isteyenler ya da ticari amaçlı olmayan acil nakit ihtiyaçlarında kredi kullanmak isteyen bireyler, kimi zaman bu kredileri geri ödemede problem yaşayabilmektedirler. İşbu durumlarda banka tarafından idari takip ve daha da sonrasında kanuni takip ile icra takip işlemleri başlatılabilmektedir. Oldukça sıkıntılı olan bu durumlar, devletin belli dönemlerde çıkarttıkları kredi afları ile iyileştirilebilmektedir. Herkes tarafından merakla beklenen kredi affı 2014 konusunda ise, henüz net bir açıklama yapılmış değildir.

Tüketiciler, bilinçsiz kullandıkları kredi ya da kredi kartı borçlarını eğer ödeyemezlerse, işin sonunda borçlar temerrüde düşebilmektedir. Bu gibi durumlarda devlet tarafından her ne kadar tüketiciyi koruma bazlı girişimlerde bulunulsa da, bunlar yeterli olmamaktadır. Sosyal devletin getirmiş olduğu avantajlar ile her sene banka mağdurları bu nedenle kredi affı beklemektedirler. Ancak geçtiğimiz dönemde Ali Babacan’ın düzenlemiş olduğu basın toplantısında, devletin bu tür af işlemlerini BDDK’ya devrettiğini söylemiştir. İlgili Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre kredi ve kredi kartları affı konusu, tüm işlemleri ve yaptırımlarıyla beraber BDDK tarafından yürütülmektedir. Dolayısı ile bu noktada BDDK’nın da kredi affı için atmış olduğu bir adım bulunmamaktadır.

Ancak bunun yerine BDDK, vatandaşları daha bilinçli olmaları konusunda uyarmış ve bununla ilgili kamu spotları yayınlanmıştır. Buna göre tasarruf hedef, kredi kartı şifre güvenliği, kredi kartının bilinçli kullanımı gibi konularda ulusal televizyon kanalları aracılığıyla reklam filmleri yayınlanmıştır. Hülasa tüm bunların ötesinde devletin kredi ya da kredi kartı affı için şimdilik bir duyurusu bulunmamaktadır. Vatandaşlar, bilinçli bir kullanım yapmak durumundadırlar.

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de bankalara olan borçlu sayısı kırk milyonu aşmıştır. Bu da nüfusun yarısından fazlasını göstermektedir. İki milyona yakın kişinin de kredi kartı borçlusu olduğu göz önüne alınırsa, borçlar hususunda ciddi eğitimsizliğin bulunduğu kolaylıkla görülebilmektedir. Tüm bu menfi durumlarla karşılaşmamak adına, kredi ve kredi kartlarının sadece ihtiyaç olunduğunda ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin