Kapalı

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

hibe kredi

Hibe programlarına her yıl binlerce doların aktığı bu devasa sektörde, hibe kredileri de ayrı önem taşıyor. Uluslar arası rekabetin arttığı şu günlerde devlet özelleştirmeler ile uluslar arası rekabetçiliği arttırması amacıyla uygulamaya koyduğu hibe kredisi sistemini bu yılda tüm hızıyla devreye sokacağa benziyor.

Geçtiğimiz yıllarda, devlet girişimci kobilere tahsis ettiği kredi imkanını bu yıl da aynı standartlarda uygulayacaktır. Toplamda 6 bölgeye tahsis edilecek olan hibe kredilerilerini daha çok hibe programlarına ait olan şirketler üstlenecek.

Peki ama hibe programları en çok kimlerin işine yarıyor?
Bu sorunun cevabı şüphesiz, genç girişimciler olarak çıkıyor karşımıza. Genç beyinler ürettiği krediler için hibe programlarına ihtiyaç duyuyorlar, hibe programları da önce bu projeleri hayata geçircek hibe kredilerine sonra da proje üreteten genç beyinlere. Aslında, bu toplumun kalkınması için standart bir uygulamadır. Genç beyinler, paraları olmadığı için hibe programlarına projelerini aktarırlar, hibe programları projeleri kabul eder ve hibe kredilerine başvururlar. Bu döngü bu şekilde devam eder, durur.

Hibe programları bir ülkenin kalkınması bağlamında çok önemlidir. Sürekli genç beyinlerin ürettiği projeler ile beslenen hibe programlarının devlet tarafından bu derece desteklenmesi gerekmektedir. Neyse ki, özelleştirmeler ile sektör rekabetini arttıran devlet bu programlara gerekli önemi vermektedir. Hibe proğramları ile gençlere girişimcilik fırsatları sunulmuş oluyor. Bu sayede hibe programıyla birçok genç piyasaya atılmış oluyor.

Özellikle KOSGEB’in KOBİ’lerin girişimcilik güdülerini tetikleyen güdümleri sayesinde, hibe kredileri ayrı bir önem taşımaktadır. KOSGEB’in alanları bunlarla da sınırlı kalmıyor, özellikle KOBİ’lerin ulusal pazarda söz sahibi olmasını sağlayan KOSGEB, KOBİ kurumsallaşmasını ve Ar-Ge çalışmalarında rekabeti arttırarak daha nitelikli ürünler çıkarmalarına katkıda bulunuyor. Tüm bu özellikleri ile hibe kredileri KOSGEB’i, KOSGEB’de ülkeyi besliyor.

Peki ama kobi nasıl olunur?

Kobi, küçük ya da orta ölçekli işletlemelerin oluşturduğu sistemlerdir. Kobilerin genel amacı, hibe kredileri ya da genel krediler doğrultuda bireyleri beslemektir. Bireyler projeleri üretir, projeler ülkeyi destekler böylece hibe kredileri ülkenin kalkınmasında en etkili krediler olur. Bu bağlamda, zeki bir devlet daima hibe kredilerini desteklemeye yönelik adımlar atar. Devletimiz de bu doğrultudan hiç şaşamayan bir politika izlemektedir. Böylesine bir varsayım ile projesi olan geçlere tavsiyemiz, sonuna kadar hibe kredisi imkanı sağlayan programlara katılmanız. Bu şekilde, üniversite hayatını ileriye dönük girişimler ile geçiren bir genç, daima kazanır. Kobi programları ileriye dönük yatırımlardır, kazanmasanız da ilerde bunların faydasını göreceksiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

  1. bende tatli uzerine baklava dukkani acmak istiyrm cok iyi yaparim hibe kredisinden yararlanabilirmiyim

  2. Esim ev hanimi ve dairemizin alt katinda islet bir caddede bos dukkan var ve esime bayan ve cocuk giyim magazasi acmaui dusunuyoruz bu krediden faydalanmak icin once harcama yapmamiz mi gerekiyor elimize dukkan acmak icin ilk etapda be kadar nakit para gececegini yazmiyor hicbir site ogrenebilirmiyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top