Ana sayfa Banka Haber KOSGEB Girişimcilik Destek Başvuruları

KOSGEB Girişimcilik Destek Başvuruları

0
KOSGEB Girişimcilik Destek Başvuruları
Kosgeb girişimcilik destek başvuruları

[toc]

KOSGEB, 3624 sayılı kanun ile 1990 yılında işletmelerin ekonomik olarak geliştirilmesi adına kurulmuş bir kurum. Sanayi dışında bulunan sektörlerdeki KOBİ’lerin geliştirilmesi adına bu kamu kuruluşuna görev verilmiştir. KOSGEB desteklenen sektörler 2018 yılında da aynıdır. Taş kömürü madenciliği, süsleme ve yapı taşlarının kırılması, imalat ve halkla ilişkiler gibi daha pek çok konuda destek sağlamaktadır.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Kobiler eğer KOSGEB hibe şartları ya da kredi şartlarına uyum sağlıyor ise kosgeb.gov.tr adresi üzerinden destek adına başvuruda bulunabilir. Ancak öncelikle KOSGEB tarafından verilen eğitim sürecini tamamlamaları gerekiyor.  Eğitiler KOSGEB tarafından hiçbir ücret talep edilmeden yapılmaktadır.  Eğer üniversite eğitimleri esnasında 56 saat ve üzerinde olmak koşulu ile 56 saat üzerinde eğitim alınmış ise KOSGEB eğitim için geçerli sayılır. Bu sayede KOSGEB eğitim sertifikası da alınabilir. KOSGEB eğitim başvurusu yapacak olan kişilerin web sitesini kullanmaları gerekiyor. Kosgeb.gov.tr adresi üzerinden hem eğitimler hem de eğitim süreci hakkındaki duyurulara ulaşılabilir. Dolayısıyla eğitim tarihlerini de bu adres üzerinden takip etmeniz mümkün olacaktır.

Ancak bunun için kişilerin KOSGEB giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor. Giriş yapabilmek adına kullanıcı adı ve şifre ile site üzerinden giriş butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra eğitim süreci olmayan kişiler uygulamalı girişimcilik için eğitim almaya başlar. İkinci adım olarak ise iş planlarının hazırlanması gerekiyor. İşletmenize ait olan iş planlarını da hazırladıktan sonra KOSGEB bu iş planlarını değerlendirir. Kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu ise karara varılır. İş planlarınızı hazırladığınızda bunun için gerekli olan belgeler ile beraber KOSGEB birimine gitmeniz gerekiyor.  KOSGEB kurulu bütçe imkanları başta olmak üzere teknolojik ögeleri de değerlendirmeye sunarak kabul edilip edilmeyeceğinize karar verir.

KOSGEB başvuru şartları ise şu şekildedir;

KOSGEB kredisi ya da hibe desteğinden yararlanmak isteyen işletmeler öncelikli olarak güvenlik kontrolünden geçirilmektedir. Güvenlik soruşturmasından geçirilen işletmeler ise herhangi bir sorun çıkmaz ise kabul edilir.

 • Eğer daha önce herhangi bir destek programından yararlanılmış ise KOSGEB tarafından sunulan diğer destek programlarından yararlanılması mümkün değildir.
 • Ancak daha önce başvuru yapan ancak destekten yararlanamayan kişiler için yeniden değerlendirme yapılacaktır. Bu nedenle önceden başvuruda bulunanların tekrar başvuruda bulunmasına gerek yoktur.
 • Net satış hasılatları ve çalışan kişiler açısından da bir değerlendirme yapılır. Eğer net satış hasılatları 1 milyonun altında ise ve bu işletmeler micro işletmeler çerçevesinde değerlendiriliyorsa destek programından öncelikli olarak yararlanma hakkına sahip olur.
 • Bunun dışında ise 10 kişiden daha az bir çalışana sahip olan işletmelerde KOSGEB tarafından verilen destek programından öncelikli olarak yararlanabilme hakkına sahip olur.

KOSGEB yeni girişimci desteği başvuru formu doldurulduktan sonra eğitim sürecini tamamlayanların eğer hazırladıkları iş planları da kabul edilir ise KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekir. Başvuru sürecinde veri tabanına kayıt olma şartı aranmaz. Ancak kabul edilen kişilerin destek programından yararlanmak adına KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları şarttır.

İşletmeler KOSGEB girişimcilik adına veri tabanına kayıt olabilmek için öncelikle KOSGEB web sitesine kayıt olmalıdır. Kullanıcı adı ve şifre kullanarak sisteme erişim sağlayan kişiler daha sonra Kobi beyannamesini doldururlar. Bu durumda sizden istenilen belgelerin asıllarını ve fotokopilerini ayrıca vergi levhasına ait fotokopileri de KOSGEB birimine iletmeniz gerekiyor.  Talep edilen tüm evrakların birime teslim edilmesi halinde KOSGEB girişimcilik için veri taban kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.  KOSGEB web sitesi destekleri ile veri tabanına kayıt olan kişiler verilen destek programlarından yararlanma hakkına sahip olacaktır.

KOSGEB Destekleri Adına Yararlanılan Bankalar:  KOSGEB tarafından verilecek olan destek kredisine taraf olan bankalar; Ziraat Bankası başta olmak üzere İş Bankası, Yap Kredi Bankası,  Garanti Bankası, QNB, Denizbank ve Finansbank’tır.

KOSGEB İçin Proje Nasıl Hazırlanır?

Eğer KOSGEB tarafından verilecek olan destek ya da hibeden yararlanmak istiyorsanız  iş planı hazırlamanız gerekiyor. KOSGEB projesi nasıl hazırlanır konusuna geçmeden önce iş planında yer alan konulara değinmek gerekir.  Faaliyet ve işletme konusu dahil olmak üzere, girişim ve girişimci hakkında genel bilgiler, üretim planı ve yönetim planı da iş planında yer almalı. Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından talep edilen destekler için belirtilen konularda yer almalıdır.

 • Kişilerin öncelikle kurma projesini hazırlarken iş yerinin ya da dükkanın ismini belirmemesi gerekiyor. Mahalle ve sokağını da belirtmeniz şart.
 • İş planı yapılacak olan sektöre karar verilmeli ve projenin hedefleri belirlenmeli.
 • Üretim yapılacak olan alanların sınırları çizilmeli. Bu alanlar ve hedefler doğrultusunda ise satış ve pazarlama yöntemleri net bir şekilde sunulmalıdır.
 • Tüm bunların sonunda ise aylık ve yıllık gelirin de belirtilmesi ve hesaplanması gerekiyor.

KOSGEB hayvancılık destekleri ya da diğer destekler adına hazırladığınız proje daha sonra gerekli olan evraklar ile beraber KOSGEB birimine verilir. İş planı için ise birinci bölümde işletmenin faaliyet konusu, iş kurulma süreci ve işletme ortaklarının kişisel bilgileri doldurulması gerekirken ikinci bölümde de ortaklara ve işletmeye ait olan birtakım bilgiler yer alır. İşletme oraklarına ilişkin bilgi tablosunu, iş fikrini ve neden bu işi seçtiğinizi de belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca işletmenin misyonu ve vizyonu da oldukça önemlidir. Kısa vadeli olmak üzere işletme hedefleri belirlendikten sonra uzun vadeli iş hedeflerini de ikinci bölümde doldurmanız şart.

Üçüncü bölümde ise pazarlama ile ilgili adımlar yer almaktadır.  Hedeflediğiniz Pazar payının büyüklüğü ve rakip analizleri bu bölümde yer alır. Ayrıca sektör ile ilgili birtakım gelişmeleri de bu kısımda hedeflemeniz doğru olacaktır. Beklenmedik durumlara yönelik olan öngörüleriniz başta olmak üzere, müşteri ulaşım kanalları, ürün tanıtım planları da iş planına uygun olarak doldurulmalıdır.

İş planının dördüncü kısmında ise sürecin hangi aşamalardan geçeceği konusunda  belirtmeniz gereken bölümler bulunur.  Üretim hizmet sunum süreci başta olmak üzere; üretim hizmet i için sunum teknikleri, hukuki gereksinimlerin üretim planına dahil edilip edilmeyeceği hakkında birtakım kısımların doldurulması gerekiyor.

Beşinci bölümde de yeni KOSGEB destekleri için hazırladığınız iş planındaki aşamalar dahilinde ne kadar personele ihtiyacınızın olduğu ve görev tanımlarını hazırlamanız yeterli olacaktır.  Buna göre alınacak personellerdeki niteliklerin belirtilmesi de iş yönetim planı için gerekli olan bilgiler arasındadır. Nitelikli eleman istihdam desteği KOSGEB tarafından sağlanmakta olup iş planlarının oldukça titizlik ile hazırlanması ayrıca önem taşır.

KOSGEB Destekleri Ne Kadar?

Faizsiz kredi ya da hibe destekleri için KOSGEB tarafından birtakım limitler belirlenmiştir. Lisans mezunlarına KOSGEB desteği ya da kadın girişimcilere verilen KOSGEB destekleri bu anlamda değişiklik gösterebilir.

 • KOSGEB destekleri için işletmeler kuruluş dönemlerinde gerekli olan makineleri temin edebilmek adına 18.000 TL destek olabilir.
 • İşletmeler kurulurken birtakım masraflarda bulunur. Kuruluş giderleri için 2.000 TL destek verilmektedir.
 • KOSGEB kadın girişimci iş planları onaylandığında destekler % 90’ a kadar çıkabilmektedir.
 • Kurulan işletmelerin giderleri için 30.000 TL destek verilir.

KOSGEB tarım destekleri ya da hayvan destekleri de sağlayarak genç girişimcilere avantaj sağlamaktadır.

Daha önce sizler için sunduğumuz Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Almak isimli konumuzda da cafe açmak isteyen genç girişimciler adına detaylar içermektedir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin