Ana sayfa Banka Haber Kosgeb Faizsiz Kredi Başvuru Evrakları Neler?

Kosgeb Faizsiz Kredi Başvuru Evrakları Neler?

0
Kosgeb Faizsiz Kredi Başvuru Evrakları Neler?
kosgeb istenen evraklar

Faizsiz kredi adı altında kosgeb üzerinden kredi başvurunuz onaylanmış ise kosgeb, sizlerden bir takım evraklar talep etmektedir. Zira bu evraklardan bir tanesi dahi eksik çıkarsa, kosgeb bu başvuruyu olumsuz sonuçlandırıyor. Devlet tarafından 2017 yılı başlarda açılan faizsiz 50 bin TL esnaf kredisine yüz binlerce esnaf başvurmuş bırakın 50.000 TL’yi %70 üzerine sadece 20.000 TL çıkmıştır. Hemen sevinmeyin zira işin detaylarında bilmediğiniz çok şey var.

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle kosgebe başvuru yapmanız gerekiyor. Bu yıl ki başvurular internet sitesi olan sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden ön kayıt alınarak yapılmıştı. Hem faizsiz olması hem de ertelemeli krediden dolayı esnafların hemen hepsi ülke genelinde başvurdu. Başvurusu kabul edilenlerin cep telefonlarına sms yolu ile kazandıkları tutarlar yansıtıldı. Kişiler, anlaşmalı bankalar üzerinden ön başvuru yapmaya gönderildi. Bu bankaların hangileri olduklarına baktığımızda

ANLAŞMALI KAMU BANKALARI : Tc.Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank

ANLAŞMALI ÖZEL BANKALAR : QNB Finansbank, Denizbank, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası

Şeklinde verilmişti. Ancak işin püf noktası her banka farklı kesintiler ve masraflar ile karşımıza çıkıyor. Örnek olarak Yapı kredi bankası 500 TL masraf alırken, Denizbank daha az talep ediyor ancak yanında sizlere ticari kredi kartı vermesi kötü zira bunun aidat ücretleri yüksek. Bunun da altını çizelim.

Bu bankalardan ön başvuru yaptıktan sonra kredi notu uygun olanlara ön onay veriliyor. Banka bu kez topu, kosgebe atıyor. Ancak kosgeb resmi sitesinde istenen evrakları hazırlamak oldukça zor. Bir anda sisteme yığılan esnaf kardeşlerim, esnaf ve sanat. koop. gibi yerlerden evrak çıkarması zorunlu. Biz buna ticari sicil kaydı demekteyiz. Eğer ki sizler iş yeriniz sizin üzerinize kayıtlı olarak iş yapıyorsanız, ticari kaydınızı buralara giderek onaylatmanız ve bir adet belge almanız şart. Bu belgenin adı da esnaf sicil gazetesidir.

Kosgeb Faizsiz Kredi Başvuru Evrakları

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli şey evraklarınızın tamamını hazırladıktan sonra kosgebe gitmeniz önerilir. Zira bir eksik belge olması kredinin olumsuz sonuçlanması demek.

  • Vergi levhası
  • Tc kimlik kartı
  • Kaşeniz (Bunu ben götürmediğim için 70 km geri geldim)
  • Noter Onaylı İmza sirküsü (39 TL)
  • Esnaf sicil gazetesi (19 TL) bunu esnaf koop. sicilinden temin ediyorsunuz. Giderken yanınızda TC kimlik kartı, vergi levhası fotokopisi götürün.
  • Kobi bilgi beyannamesi (bunu muhasebeciniz kayıt edip sizlere çıktı ile çıkartacak)
  • Kobi bilgi dökümanı (bunu muhasebeciniz kayıt edip sizlere çıktı ile çıkartacak)
  • SGK veya Bağkur hizmet listesi (SGK’dan alıyorsunuz.)

Yukarıdaki evraklar oldukça önemlidir. Sizler bu evraklar üzerinden kosgebe başvuruyorsunuz. Görevli personellerden tüm detayları talep edin ki başvurunuz hızlansın. Ayrıca kosgebin il bazında nerelerde olduğunu ve nasıl gidebileceğinizi önceden araştırın. Örnek vermek gerekirse ; Diyarbakır kosgeb yeri şehri terk edip 8 km öteye gidiyorsunuz. Siverek dolmuşuna binerek gidip evraklarınızı teslim edip, yine aynı şekilde geliyorsunuz.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin