Kapalı

KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Başvurusu

kosgeb istenen evraklar

Kosgeb tarafından verilecek olan 50 bin lira değerindeki hibe kredi başvuruları önceki aylarda başlamıştı. Söz konusu 50.000 TL hibe kredisi almak için yapılması gereken tüm işlemleri ve evrakların neler olduklarına bu yazımız ile öğrenmiş olacaksınız. Burada bilmeniz gereken en önemli detay, krediyi kosgeb vermemektedir kosgeb sadece sizlerin eğitimini üstlenir ve yasal faizi karşılar.

İş Kurmak İsteyenlere Kredi

Geçtiğimiz 2016 yılı içinde başlayan ve bu sene de devam eden TOBB, Denizbank, Ziraat Bankası ve KGF üçlüsüne ait Nefes Kredisi son hızıyla devam ediyor. Buradaki 5 milyar TL’lik desteğin sonrasında KOSGEB faizsiz 50 bin lira kredi kampanyası duyuruldu. Yalnızca 15 BIN kobiye ulaşması beklenilen kosgeb sıfır faizli kredi 250 BIN kişinin müracaatını aldı. Yararlanamayan müşteriler sayısı çok olunca açıkta kalan kobiler hakkında  hem yeni bir uygulama başlatıldı hemde kaynak yaratıldı. Toplamda 2.5 milyar tutar dağıtılacak.

Önceki müracaatlarda bulunduğu gibi muhakkak KOSGEB delegesi olma koşulu aranmayacak. Kosgeb sıfır faizli kredi desteği 2017 şartları arasında, mutlaka yapılması gereken ilk husus http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden müracaat yapmak. 2016 senesinde müracaat yapanların tekrardan başvuru yapmasına gerek yok diyebiliriz. Kosgeb sıfır faizli kredi desteği 2017 neticeleri 27 şubat 2017 tarihinden itibaren kısa mesaj ya da e-posta olarak paylaşmıştı. KOSGEB’e hiç başvurmamış, Veritabanı kaydı bulunmayan işletmeler ve beyanname vermeyenler de müracaat yapabilecekler. KOSGEB’in onay vermesinin ardından bu işletmeler E-KOBİ kaydı yaparak beyanname verecekler.

Kosgeb sıfır faizli krediler bazı durumlarda kosgeb’ten onaylanıyor fakat bankalardan onaylanmaya biliyor. Bu halde kosgeb faizsiz kredi başvurusunda bulunan bireyselin firma faaliyetini, bilançosunu ve kredi bilitesini değerlendirmediğinden dolayı yalnızca faizinin ödemesini taahhüt ediyor. Ana para riski krediyi veren bankaya ait. Eğer krediniz kosgeb doğrulusunda kabul edilmiş fakat banka doğrulusunda reddedilmişse bu aşamada araya KGF desteği giriyor. KGF kefaleti ile dosya tekrardan değerlendirilebiliyor ve banka vereceği ana para riskinin %85’ini garanti altına almış oluyor.

Not :14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin Türk Lirası faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu programdan yararlanamayacağını da belirtmek isteriz.

2017 yılında yapılan güncelleme ile artık KOSGEB’e başvurmak için iş yerini açmış olma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. 31 ARALIK 2017 tarihine kadar KOSGEB’e başvurmadan önce iş yerini açan esnaf yıl sonuna kadar başvurabilecek ancak 2018 yılbaşından itibaren bu durum sona erecek. Önce sertifika alınacak. Sertifika ile kosgeb’e gidip açacağınız iş yeri için başvuru formu doldurulacak ve başvuru formu doldurduktan sonra kurum size onay veya red verecek. Onay alan iş yerini açıp harcamalarını faturalandırarak desteğini alacak. Onay alamayan vatandaş ise toplamda 3 defa başvurma hakkına sahip.

Hibe Kredilerinden Nasıl Yararlanılır?

Öncelikle yaş sınırının olmadığının altını çizelim. Ek olarak bilmeniz gerekenler arasında ise aşağıdaki etkenlere dikkat edelim:

1. Girişimcilik eğitimine katılıp sertifika almış olmak.
2. İşyerini açmadan önce KOSGEB’e başvurup form doldurmak ve işyerinin açılabilmesi için ÖN ONAY almak. (Sertifikası olupta dükkanını açan vatandaş 31 ARALIK tarihine kadar başvuru yapabilecek, bu tarihten sonra ÖN ONAY alınmadan işyeri açanlar destek alamayacaklar.)
3. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak.
4. KOSGEB’e iş planı (Proje) sunmak.
5. KOSGEB mülakatına (Kurula-sunum yapılacak) katılmak.
6. KOSGEB ile taahhütname imzalamak.
7. Harcamaları faturalandırarak ödeme talebinde bulunmak.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top