Ana sayfa Banka Haber Kooperatif Bankacılığı Geliyor

Kooperatif Bankacılığı Geliyor

0
Kooperatif Bankacılığı Geliyor

Dünyada gelişmiş ülkelerin kullanmış olduğu kooperatifin en büyük desteği olan kooperatif bankacılığı artık Türkiye’de de kurulacak. Daha önce hükümet katılım bankacılığı için kolları sıvamıştı. Şimdi ise kooperatif bankacılığını ülkeye getirmek için harekete geçilmiş bulunuyor. Enerji, geri dönüşüm, eğitim, karşılıklı sigorta, sağlık gibi alanlarda ön plana çıkacak olan kooperatifler bu teşviklerden yararlanacak. Ülkemizde yaklaşık 50 bini aşkın, 37 değişik alanda hizmet veren ve 7 buçuk milyon kişinin de ortak bulunduğu kooperatiflerin finansman desteği sağlanmış olacak.

2.5 Trilyon Dolarlık Pazar

En başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada 300 büyük kooperatif tarafından yaklaşık olarak 2 buçuk trilyon dolar değerinde işlem yapılıyor. Yetkililer kooperatiflerin önünü açmak adına 2 aşamalı bir yasa düzenlediklerini ve bu yasa doğrultusunda vergi muafiyetini de kapsam içine alacaklarını belirtti.

Yasa Hazırlık Aşamasında

Hazırlanan bu yasa doğrultusunda yeni gelir vergisi yasasında tüm kooperatiflerin önünü açacak düzenlemeler yapılacağı bildiriliyor. Bu kapsamda kooperatifler yeni dönem içinde reel ekonomide çok daha fazla yer almış olacak. Türkiye deki ilk 500 şirket arasında;

  • Konya Şeker,
  • Gülbirlik,
  • Marmarabirlik,
  • Pankobirlik gibi büyük kooperatif şirketleri bulunuyor.

Mevcut bulunan uygulama kapsamında kooperatifler kendi ortakları ile işlem yaptıklarında vergi muafiyetinden yararlanıyorlar ve ortakları dışında başkaları ile işlem yapmaları halinde bu kooperatifler vergi muafiyeti hakkını kaybediyorlar. Düzenlenen bu yeni yasada ise bu durum tamamen ortadan kalkıyor ve kooperatifler kendi ortakları dışında başkaları ile de işlem yapmaları halinde yine vergi muafiyeti haklarını korumuş oluyorlar. Bu sayede iş kolu daha genişleyecek ve üretim artacak. Yeni yatırımlar ve ortaklıklar armış olacaktır.

Hazırlanan bu yeni kooperatifçilik yasası kapsamında Ekonomi Koordinasyon Kurulunda şekillendikten sonra Meclise gönderildikten sonra yasa kesinleşecek. Yanı bu kapsam sonucunda mevcut kooperatiflerin ortakları dışında yaptıkları işlemler için kesilen muafiyet sonucu kooperatiflerin ortak dışı işlem yapmalarının önüne geçen yasanın önüne geçilerek kooperatiflere bölünüp yeni alt kooperatifler kurulmasına imkan tanınıyor. Aynı zamanda kooperatif kurumlarına yalnızca aldıkları ürünler için değil işleyip piyasaya sunmuş oldukları tüm ürünler için de vergisel bir avantaj desteği sağlanmış oluyor.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin