Ana sayfa Konut kredileri Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

0
Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

Konut kredisinde yararlanabilmek için kredi faizlerinin düşmesi icabında iki çözüm seçeneği konulmuştur. Eğer, konut kredisinde düşme söz konusuysa, müşteri ana borcunu başka bir bankadan kredi alarak kapatabilir. Buna kredi transferi adı verilir.
Diyelim ki, yüksek faiz uygulayan bir bankaya borcunuz bulunmakta. Ve bu bankadan kurtulmak istiyorsunuz, böyle bir durumda konut kredilerindeki düşmeleri takip edin. Konut kredisinde düşme olduğu sırada, mevcut olan borcunuzu daha düşük ikinci bir banka ile değiştirme hakkını devlet size sunuyor. Bu haklarınızı bilin ve fazla para ödemekten kurtulun.
Bir diğer çözüm seçeneği ise, müşteri eğer verimli ise bankasından kalan borcunun faizini indirilmesi talebinde bulunabilir. Banka, müşterisinin durumuna bakarak, bu talebi kabul yada reddedebilir.

Diyelim ki, bankanıza bin lira kadar borcunuz bulunmakta. Bu sizin, ana borcunuzdur. Yıllık faiz oranının 16.800 olduğu bir bankaya bu borcunuz, bir yıl içerisinde bu ödeneceğiniz 1.168,00tl olması durumda, eğer siz borcuna sadık bir müşteri iseniz ve paranızı aylık ödüyorsanız bu durumda bu kalan borcunuzun faizinin indirilmesini bankaya talep ediyorsunuz ve banka bu talebi onaylarsa, borcunuz 1.168,00tl den 1.100,00 tl ye kadar inebiliyor. Ana borcunuz kalıyor ve faizli borcunuz düşmüş oluyor.
Diyelim ki, bir konut kredisinde faizler düştü ve bu durumda kredinizi yeniden düzenlemek ve kendinize göre finanse etmek istiyorsunuz. Bu durumda, yapmanız gereken işlemler şu şekildedir:
Borcunuz olan konutun tekrar kuruluş hakkınızı istediğiniz şekilde yararlanma ve ikincil dereceden ipotek işlemi.
İş bu konutun ipoteği temin edildikten sonraki aşamalarda yeni kredinin teminatları alınabilir.
Bankalar arası kredi transferinin son aşamasında ise, mevcut olan kredi borcunuzun ilk kredi bakiyesini kapattıktan sonra transfer işlemi gerçekleşir.
Mevcut olan ana borcunuzu yüksek faiz uyuglayan bankanızdan başka bir bankaya transfer etmek istiyorsanız eğer, şuan mevcut durumda olan bankanıza kredi borcunuzun ilk taksidini ödemeniz gerekmektedir. Eğer, mevcut olan bankanız üzerinden işlem yapacaksanız, kredi borcunuz olan konutunuzun ipoteğinin teminatı ile kredi faizi düşürme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Ek uygulama ise, mevcut konut kredisi borcunu başka bir bankaya aktarmak isteyen müşteri, konutunun değerlendirme raporunun yeniden inceleneceğini bilmesi gerekmektedir. Ayrıca, krediyi kullanacağınız bankaya erken ödeme ücreti yapılması gerekmektedir.
Sizlere tavsiyemiz, eğer bir banka ile çalışıyor ve memnun kamıyorsanız. Kredinizi başka bankaya transfer etmeden önce, aradaki maliyet farkını iyice araştırmadan bu işlemi gerçekleştirmeyin. Zarar üzerine zarara gidebilir yada kar ediyorken zarar edebilirsiniz. Bu hususun iyice araştırılmadan transfer yapılması pek makul değildir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin