Ana sayfa Konut kredileri Konut Alımına Devlet Desteği Nasıl Olacak

Konut Alımına Devlet Desteği Nasıl Olacak

0
Konut Alımına Devlet Desteği Nasıl Olacak

Konut hesabı, Ev parasının biriktirmek için açılan bir konut birikim hesabıdır, yatırılan paraya %15 ve 20.000 TL yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı ile desteklenen bireysel müşterilerin, en az 36 ay süre ile birikim yaparak ilk alacakları konut için Devlet Katkısı almaya imkân veren tasarruf mevduat hesabıdır.

2016 Ağustos 2016’da yürürlüğe girenyönetmelik ile açılacak olan konut birikim hesabı ile İlk kez konut alana %20 devlet desteği başlamış oldu. Sadece T.C. vatandaşları tarafından açılabilecek olan bu hesap sadece bankaların yurtiçi şubelerde, TL olarak açılabilir ve kişi dilediği bankadan konut hesabını açabilir.

Kişi birden fazla Konut Mevduat Hesabı açamayacaktır, 18 yaşın altındakiler de veli/yasal vasi ile hesap açabilecektir. Yine Konut Hesabı ortak hesap olarak açılamaz. Hesap 3 yıllık açılır, kapatılmadığı sürece 3’er yıllık otomatik olarak temdit eder.  Ödeme planı ise hesap sahibi tarafından aylık veya 3 aylık ödeme planları çerçevesinde yapabilecektir.

Hesap açılışından itibaren her 1 yıllık dönem için, aylık ödeme planında en fazla 3 kere, 3 aylık ödeme planında en fazla 1 kere ödemeyi aksatma hakkı bulunmaktadır. Bu hakların ihlali durumda Konut  Mevduat Hesabı için devlet katkısına hak kazanılması mümkün olmayacaktır.

Hesaba uygulanacak faiz oranına gelince bu  Banka ile müşteri arasında düzenlenecek sözleşme gereği serbest olarak belirlenme imkanı bulunmaktadır. Bu hesaplar aynı zamanda birikim hesapları olduğu için devlet katkısının yanında banka tarafından verilen nemada eklenecektir. Oluşan nema ise, hesap açılışını takiben her yılın sonunda anapara birikimine eklenir. Konut hesapların tıpkı bireysel emeklilik sistemi gibi  Hesabın 3 yıldan önce kapatılması durumunda oluşan nema (faiz) ödenmeyecektir tabi devlet katkısı da ödenmez.

Hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamının hesapta kalması koşulu ile, her yıl için hesaptan 2 defa para çekme hakkı bulunmaktadır. Yönetmelik kapsamındaki tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranı kadar artırılır.

Devlet Katkısı Hak Kazanma koşulları nelerdir?

  • Konut satın alınmadan önce asgari 3 yıl boyunca düzenli birikim yapılması,
  • Konut alım tarihini müteakip 6 ay içerisinde gerekli belgelerle birlikte hesabın bulunduğu banka şubesine başvurulması,
  • Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren Devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemesi, koşullarının gerçekleşmesi gereklidir

Devlet Katkısı tutarları nasıl Hesaplanır?

  • Konut satın alınan tarihteki, müşteri ödemeleri ve banka faizi toplamından oluşan birikim tutarı üzerinden, birikim süresine göre azami tutarı geçmeyecek şekilde hesaplanacaktır.
Birikim Süresi Devlet Katkısı Oranı Devlet Katkısı Azami Tutar
36-47 ay Birikim tutarının %15’i 13.725,4 TL
48-59 ay Birikim tutarının %18’i 14.781,2 TL
60 ay üzeri Birikim tutarının %20’si 15.837 TL

Özetle, tüketicilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde kredi tutarının, teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde %80 nini geçemiyor. Bir başka deyişle konut sahibi olmak için bankadan kredi çekmek isteyenlerin konutun değerinin en az yüzde 20’ini peşinat olarak ödemeleri gerekiyor.

örnek olarak aylık 300 TL ile başlayacak bir birikim hesabı 5 yıl sonunda 18.000 TL birikmiş olur %20 Devlet Katkısı olan 3.600 TL ile birlikte 21.600 TL birde bankanın birikim hesabı olmasından dolayı oradan da gelecek üstüne konulur.

Yine 36 ay sonra sistemden çıkarsanız 10.800 TL ve %15 devlet katkısı ile birlikte 12.240 TL alırsınız yine bankanın vereceği birikimde nemasında ayrıca eklenecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin