Ana sayfa Konut kredileri Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireylerin acil ihtiyaçları için kredi çekmeleri, günümüzde artık olağan bir durum hâlini almıştır. Özellikle yeni bir araba ya da ev satın almak için kullanılan taşıt ve konut kredileri, Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Kira öder gibi ev sahibi olmanızı hedefleyen bu kredilerde dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bu hususların hepsini yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Bankalardan kredi kartı ya da herhangi bir özellikteki kredi çekerken dikkat etmeniz gereken temel husus, imzalayacağınız sözleşmeyi tamamen okumanızdır. Kesinlikle herhangi bir maddeyi dahi okumadan sözleşmeye imza atmayınız.

Konu kredisinde dikkat edilmesi gereken ilk özellik de, sadece bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarında bakmamaktır. Çünkü bankalar, faiz oranlarının yanı sıra muhtelif türden masrafları sizden isteyebilmektedirler. Bu bakımdan sadece faiz oranlarına bakıp aldanmamak gerekmektedir. Bankalar, özellikle konut kredilerinde müşterilerinden konut kredisi tahsis ücreti, ipotek tesis ücreti, dosya masrafı, istihbarat ücreti, ekspertiz ücreti ve hesap işletim ücreti gibi ek ödemeler isteyebilmektedirler. Dolayısı ile kredi çekmeden önce bankanıza, bu tür ödemeleri tarafınızdan tahsil edilip edilmeyeceğini muhakkak sorunuz.

Ayrıca konut kredileri kullanırken bankalar tarafından uygulanan bir menfi işlem de, tarafınıza yapılacak olan sigortalardır. Unutmayınız ki bankalar, sigorta adı altında birçok farklı türden sigortayı sizin ya da eviniz için yapabilir. Bittabi bu sigortaları yaptırmak istiyorsanız ortada herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak yasal olarak, konutlarınıza yaptırmanız gereken tek zorun sigorta DASK’tır. Yani zorunlu deprem sigortası. Bu sigortanın dışındakileri isterseniz yaptırmayabilirsiniz. Böylece bankalar sizden, fazla ücret talep edemezler. Ancak neredeyse her banka, kredi kullanımınız sırasında bunu size sormayabilir. O yüzde bu konuya bizzat sizin dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

En başta belirttiğimiz gibi konut kredisi sözleşmenizi de muhakkak okumalısınız. Sözleşmede yer alıp da sizin istemediğiniz bir maddeyi derhâl banka yetkililerine iletmelisiniz. Ayrıca bankalar, uyanık davranarak her kredi başvurusunda bulunana kredi kartı da gönderebilmektedir. Başvurularınız sırasında kredi kartı istemediğinizi de banka şubenize bildirmeniz, sizin açınızdan yararlı olacaktır. Bu tür adımları izleyerek siz de güvenle konut kredisi kullanabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin