Kapalı

Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konut Kredisi

Herkes bir yuva sahibi olmayı ister. Kira ödemekten sıkılan ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler, birikimlerinin üstlerine bankalar aracılığıyla kredi çekmekte ve ev satın almaktadırlar. Temel iktisadi düzende oldukça faydalı olan bu sistem, bireylerin tek bir kerede biriktiremeyecekleri büyüklükteki meblağları konut almaları için onlara tahsis etmesi üzerine işlemektedir. Ancak kimi zaman, konut kredisi kullanan bireylerin dikkatsizlikleri nedeniyle ortaya menfi durumlar çıkabilmektedir. Genelde maddi yaptırımlar şekilde özetlenebilecek bu sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için, birkaç unsura dikkat etmek gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken ilk unsur, bankaların toplam maliyet oranlarıdır. Yani alacağınız konut kredisinin sadece aylık faizini değil, komple giderlerini de hesaplamanız sizin yararınıza olacaktır. Söz gelimi bankalar, konut kredisi kullanımlarınızda sizden istihbarat ücreti, dosya masrafı, ekspertiz parası ve sigorta prim masrafları adı altında ücretler talep edebilir. Sizin isteğiniz dışında gerçekleşen herhangi bir ödeme olmaması için, bankanıza önceden bu konu hakkında başvuru yapmanızı önermekteyiz. Bir diğer önemli husus da, alacağınız evin sigortalatılması meselesidir. Buna göre bankalar, evinizi birçok sigorta türüne icra edebilmektedirler. Kanunen yaptırmak zorunda olduğunuz tek sigortanın, deprem sigortası olduğunun bilincinde olarak diğer sigortaları tercih etmeyebilirsiniz. Bu şekilde ek bir ücret tahsilinden de kurtulabilirsiniz.

Konut kredisi kullanan bireylerin birçoğu, bankaların sözleşmelerini okumadan imzalamaktadırlar. Bu durum birçok farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Sizin istediğiniz dışında meydana gelen olaylarla karşılaşmamak adına sözleşmenin hepsini muhakkak okuyun. Aklınıza takılan soruyu avukatınızla ya da banka personeli ile çözüme kavuşturmayı deneyin.

Kredi kullanımlarında en sık karşılaşılan sıkıntılardan biri de, habersizce kredi kartı gönderilmesidir. Kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığında oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek bir uygulamadır. Bundan dolayı, ihtiyacınız olmadığında bile bankalar tarafından kredi kartı gönderme işlemlerini direkt olarak iptal edebilir ve kartı kullanmadan kırabilirsiniz. İlgili konu hakkında detaylı bilgi almak için muhakkak bankanızla görüşün.

Bütün bunların yanı sıra, konut kredisinde kullandığınız bütün dokümanların bir örneğini muhakkak saklayınız. Ayrıca çekeceğiniz miktarın aile gelirinizin üçte birini aşmayacak taksitler hâlinde geri ödeme planına oturtmanız yararınıza olacaktır. Bu şekilde oluşturulan ve yapılandırılan kredilerin, sizin adınıza daha hayırlı olacağı muhakkaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top