Kapalı

Konut Kredisi İle Her Ev Satın Alınır mı?

Atalarımız dünyada mekân ahirette iman demişler. Her bireyin hayali kendi evine sahip olmak ve kira vermeden bir evde oturmaktadır. Bundan 15 yıl öncesine kadar bankalardan konut kredisi çekebilmek her babayiğidin harcı değildi. Ancak tüm dünyada gelişen ve ülkemizde de etkisi görülen Mortgage sistemi sayesinde konut kredilerinde büyük gelişmeler sağlanmıştır. 20 yıla kadar vade imkanı tanıyan bankalar adeta konut kredisi verme yarışı içine girmişlerdir. Durum böyle olunca konut kredilerinde gözle görülür bir talep artışı meydana gelmiştir. Buna rağmen, bankalardan alınacak konut kredileriyle her ev satın alınabilinir mi?

Konut kredilerinde bankalar, kredi verilen konutun üzerine kendi namlarına ipotek tesis ederler. Böylece konut kredisinin ödenmemesi üzerine bankalar konuta el koymaktadır.  Bankalar, vermiş oldukları konut kredisi ile satın alınan evlerde bazı şartlar aramıştır. Bunlar;

. Satın alınacak konutun tapulu olması gerekmektedir. Bankalar, satın alınacak evin tapusunu isterler. Böylece tapu üzerinde icra, şerh, ipotek olup olmadığı kontrol edilir. Eğer ki tapu soruşturmasında olumsuz bir durum olursa bankalar kredi vermezler. Yine bankalar hisseli tapulu evler için konut kredisi vermek istemezler. Çünkü müşterisinin kredi borcunu ödeyemediği zaman satın alınacak konuta yapılacak yasal işlemlere, konutun diğer sahipleri karşı çıkabilirler.

. Satın alınacak konutun oturulabilecek durumda olması, ağır hasarlı olmaması gerekir. Ayrıca konutun deprem bölgesinde olması ve içerdiği deprem riski de konut kredilerinin onayını etkiler. Bankalar, kredi kullandıracağı konutun da mutlaka DASK sigortasının olmasını şart koşmaktadır.

. Bankalar, tamamlanmamış, proje aşamasında ki konutlara da kredi kullandırmaktadır. Bunun için inşaat firması ile bankanın bir anlaşması olması gerekmektedir. Eğer ki tamamlanmamış, proje halinde ki konut kredisi için başvuran birey ise o zamanda bireyin üzerine kayıtlı bir tapuyu teminat istemektedirler.

. Bankalar, kredi kullandırılacak konutun mutlaka belediyeler tarafından verilen kat mülkiyeti, yapı kullanım belgesini isterler.

.Müstakil ev, villa gibi bir arsa üzerine inşa edilmiş tek tip evlerde ise konut kredisi alabilmesi için evin bulunduğu arsanın tapusu istenilmektedir.

.Evin ekspertiz değerinin kullanılacak kredi miktarından yüksek olması da aranan diğer bir şarttır. Diyelim ki evin ekspertiz değeri 50.000 TL ve talep edilen miktar 70.000 TL ise bankalar asla kredi kullandırmazlar. Zaten ekspertiz değerinin %80 verildiği için evin değerinin kullanılan kredi tutarından daha yüksek olmasını şart koşmaktadırlar.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top