Kapalı

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Ne Kadar Önemli Kaç Olmalı?

Bankalar kredi verirken başvuru sahibinin kredi notunu oldukça önemserler ve neredeyse kredi çıkmasına esas belirleyici kredi notudur. Konut Kredisi için kredi notu ne kadar önemli, düşük olması ev kredisi çıkmasına engel olur mu? Kredi notu engel olur mu?

Bilindiği üzere kredi notu düşük olanlara genelde kredi çıkmaz düşükten kastımız 1200 Puanın altında olanlar bir diğer değişle findeks rengi sarı olanlar. Bu not sahipleri genelde kredi ve kredi kartını düzenli ödemeyen aksatan kişilerin not ortalaması da diyebiliriz. Her ne kadar bu kişiler yasal takibe veya icra takibine düşmeseler de bankalar çok olumlu bakmazlar sonuçta ödeme performansı düşük müşteri görüntüsü sergilerler.

Hadi neyse kredi kartı çıkmasın veya banka kredi vermesin, ama ev almak isteyen, konut kredisi ile yeni bir ev sahibi olmak isteyenler içim bir sorun var mı? Zaten ev ipotek olarak verilecek, %20 gibi bir peşin ödeme de söz konusu olduğuna göre acaba banka krediyi verir mi derseniz muhtemelen bankaya yeterli bir maaş yani gelir beyanın da bulunmanız halinde konut kredi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken durum icra takibinde veya yasal takipte bir kredi borcu olmaması gerekir, yine gelire göre çok fazla borç yükü de olmaması gerekir. Yani aylık 3.000 TL geliriniz var ama 2-3 adet kredi kartınız var ve toplam 30.000 TL limit yine 2-3 tane bireysel kredi borcunuz var ve onlarda ödeniyor ama ara sıra aksıyor ve aylık ödemeniz neredeyse aylık belgelendirebileceğiz gelirin %70 ini aşıyor. Bu durumda konut kredisi çıkma ihtimali zayıftır hani çıkmaz demiyoruz ama baya baya zor çıkar.

İcrada veya takipte banka borcunuz var ise konut krediniz çıkmayacaktır. Ama yukarıda da belirttiğimiz üzere borç çokta olsa ağır aksak ödeniyor ise bankaya başvurmanız halinde ipotek olduğu için birde peşinat olarak daha fazla bir tutar sağlarsanız krediniz çıkacaktır. Kredi notu düşük olanlara konut kredisi bankalar genelde olumlu sonuç vermektedirler. Sabit gelirli bir çalışan iseniz çıkma durumu daha kolay olmaktadır.

Özetle az riskli kredi notu sahibi olanlara ev kredisi çıkar yeter ki icra ve yasal takip durumu olmasın. Ama bankalar konu hakkında son karar vericidir ler biz ne dersek diyelim bazen başvurmadan bilemezsiniz.  Bankaya başvurun ve size gelirinize göre ne kadar kredi çıkacağını da öğrenebilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top