Ana sayfa Konut kredileri Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

0
Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Banka ve finansal kurumların bireysel nitelikteki müşteri portföylerine sunmakta oldukları konut kredisi; bankanın sağlamış olduğu kredi tutarı ile satın alınmış olan gayrimenkulsal değerin teminat olarak kaydedilmesi kaidesiyle sağlanmakta olan bir kredi türüdür. Vadelendirme süreçleri 5 yıldan 30 yıla kadar tercih edilebilinmekte olan konut kredisinde sabit faizlendirme uygulanmaktadır. Değişken faiz nitelikleri ise düzenlenecek olan Mortgage yasası ile uygulamaya girecektir.

Konut Kredisi Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken Kavramlar

Konut Kredisinde Sunulan Temel Şart: Teminattır. Bu sebeple banka sağlamış olduğu krediye karşılık satın alacağınız konutu ipotek altına alır. Geri ödeme süreci tamamlanana kadar banka ile kullanıcı arasında ödeme konusunda yaşanan bir aksaklık veya gecikme durumunda kurum konuta el koyarak sağlamış olduğu kredi tutarını tahsis edebilme hakkına yasal olarak sahiptir. Banka tarafından sunulmuş olan kredinin kuruma geri ödenimi tamamlandıktan sonra ipotek otomatik olarak kaldırılır.

Konut Kredisinde Limitlendirme: Konut kredisinde banka tarafından karşılanmakta olan tutar; gayrimenkulün satış bedelinin %80’i oranındadır. Kalan %20’lik dilim konut kredisi talebinde bulunmakta olan bireysel kullanıcı tarafından karşılanmak zorundadır.

Konut Kredisinde Kefil: Bireysel nitelikteki müşterilere sunulmakta olan konut kredisinde kullanıcının kefil göstermesi talep edilmez.

Konut Kredisinde Sabit Faizlendirme: Türkiye’de hizmet sağlamakta olan banka kurumları tarafından konut kredisine yönelik uygulanmakta olan faizler; sabit faiz olarak adlandırılmaktadır. Bu faizlendirme sisteminde tüm vade süreci içerisinde ödenmesi gereken faiz oranında herhangi bir değişimin meydana getirilmemektedir. Fakat sabit faizli konut kredilerinde %2 oranında erken ödeme cezası uygulanmaktadır.

Konut Kredisinde Değişken Faizlendirme: Mortgage yasası ile uygulanıma girmesi beklenmekte olan değişken nitelikli faizlendirme sisteminde; konut kredisi için bir endeks belirlenir. Bu endeks baz alınarak belirli periyotlar içerisinde ödenmesi gereken faiz oranında değişim gözlenir. Bu doğrultuda genel piyasadaki faiz oranlarında düşüş hâkim olduğunda konut kredilerindeki faizler de düşer. Fakat aksi meydana geldiğinde konut kredilerinde de yükseliş gözlenir. . Uygulanmakta olan oranlar sabit faize göre daha düşük rakamları yansıtmaktadır. Değişken faizli konut kredilerinde; erken ödeme cezası yaptırımı bulunmamaktadır

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin