Ana sayfa Banka Haber Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor?

Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor?

0
Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor?
konut kredisi 2018

Bankalardan konut kredisi çekenler, evin tamamına kredi çıkacak gözü ile bakmakta. Konut kredisi evin değerinin belirli yüzdesine kredi onayı vermekte. Yani 120 bin TL olan evin değeri var ise sizlere kesinlikle 120 bin TL’lik kredi onayı vermez. Burada belirleyeci rolü olan yani ekspertiz görevlisi evin değerine karar vermektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi başvurusunda bulunacak olan kişiler, kredi paketlerinin detaylarına baktıkları zaman birçok bankanın, konutun değerinin tamamı için bir kredi desteği sağlamadığını görecektir. Bunun yanı sıra, konut kredisi faiz oranları konusunda derin araştırma yapan ama bankanın bu özel şartlarını araştırmayan kişiler de, banka şubelerine gittiklerinde şaşırmaktadırlar. Bundan dolayı başvuru yapacak olan kişilerin banka seçimlerinde bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

Genel olarak bakıldığında, konut kredisi başvurularında ekspertiz raporu düzenlendiği ve kredilerin de bu rapordan çıkan sonuca göre şekillendiği görülmektedir. Ekspertiz tarafından hazırlanacak olan raporda, ilk olarak konut incelemeleri sonucunda krediye uygun bir ev seçilip seçilmediği kararlaştırılacaktır. Bunun beraberinde de piyasa koşulları, evin bulunduğu konum ve metre kare durumları göz önünde bulundurulacaktır. Sonuç olarak da, konut değeri belirlenecek, sizin de başvuru işlemlerindeki tutarınız bu limit üzerinden değerlendirilecektir. Banka eksper tarafından hazırlanan raporu incelediğinde, size yüksek bir ihtimalle konutun tamamı için kredi sunmayı değil, bunun yerine eksperin belirlediği değerin %80’lik kısmı kadar kredi sunmayı teklif edecektir. Bu durumda geriye kalan %20’lik kısım sizin tarafınızdan konutu satacak kişiye peşinat olarak ödenecektir. Eksper tarafından belirlenen değer ve bankanın kredi karşılama oranına göre ne kadarlık bir kredi alacağınız ve ne kadarlık peşinat ödeyeceğinizi de şu şekilde sıralayabiliriz.

Eksper Değeri 150 bin TL olan bir konut için banka size 120 bin TL’ye kadar kredi sunacak, geri kalan 30 bin TL peşinat olarak ödenecektir.
Eksper değeri 200 bin TL olan bir konut için banka size 160 bin TL’ye kadar konut kredisi sunacak, kalan 40 bin TL ise sizin tarafınızdan ödenecektir.
Eksper değeri 250 bin TL olan bir konut için banka size 200 bin TL’ye kadar kredi sunacak, kalan 50 bin TL’de peşinat olarak ödenecektir.

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredilerinde, ne kadarlık bir kullanım sağlayacağınız yukarıdaki gibidir. Bunun beraberinde, konut kredisi faiz oranları açısından da doğru seçim yapmak için araştırma yapmalısınız. Şuan bankalar tarafından başvuruları kabul edilen konut kredileri ve konut kredisi faiz oranları aşağıdaki gibidir.

Akbank: %1,15
Garanti Bankası: %1,13 ile %1,39
Yapı Kredi Bankası: %1,11 ile %1,25
Denizbank: %1,30 ile %1,37
Halkbank: %0,88 ile %1,15
ICBC Turkey: %1,35
ING Bank: %1,19
Türkiye İş Bankası: %1,09
QNB Finansbank: %1,15

Konut kredisi faiz oranları en çok tercih edilen bankalara göre yukarıdaki gibi sıralanabilir. Ancak, konut kredilerinde size ne kadarlık bir kredi faizi uygulanacağı konusunda, seçeceğiniz vade süresi de etkili olacaktır. Bizlerin belirtmiş olduğu kredi faiz oranları, bankanın taban olarak belirlemiş olduğu yani en düşük miktarda uygulayacağı faiz oranlarını kapsamaktadır. Sizin seçeceğiniz vade süresi uzadığında, başvuru yaptığınız miktar arttığında ya da konut kredilerindeki kampanyalara göre faiz oranlarında bazı düşüşler ya da artışlar olabilecektir.

konut kredisi hesaplama 2018 - Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor?
konut kredisi hesapla

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Genele bakıldığında evin tamamına kredi onayı bankaların vermedikleri görülüyor. Bu nedenle evin değerinin %80 oranına kadar bankalar şahıslara kredi sunar. 150.000 TL değerinde olan bir ev için bankanın sizlerde vereceği kredi üst limiti 120.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Kalan 30.000 TL yi sizlerin bulması gerekmektedir.

konut kredisi hesaplama - Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor?
konut kredisi hesaplama

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin