Ana sayfa Katılım Bankacılığı Konut Kredisi Bankadan mı Katılım Bankasından mı Alınmalı?

Konut Kredisi Bankadan mı Katılım Bankasından mı Alınmalı?

4
Konut Kredisi Bankadan mı Katılım Bankasından mı Alınmalı?

Nakit ihtiyaçların karşılanması, araç sahibi veya konut sahibi olabilmek için bankalardan kredi kullanılmaktadır. Bildiğimiz klasik bankaların yanına şimdilerde Katılım Bankası ismi verilen faizsiz sistemle çalıştıklarını iddia eden bankalar hizmet vermeye başladılar.

Katılım bankaları da tıp ki klasik bankalar gibi müşterilerine konut, araç ve tüketici kredileri vermektedir. Ancak Katılım Bankaları bu kredi ismini değiştirip Finansman ismi vermektedirler. Peki, kredileri normal bankalardan mı yoksa katılım bankalarından mı alınmalı? İki banka arasında ki kullandırılan kredi farkları nelerdir?

Farkları anlatmadan önce normal ve katılım bankalarının nasıl faaliyette bulunduklarına bir göz atalım. Klasik bankalara kredi başvurusu yaptığımızda banka bize aylık ödenecek faiz tutarı, kredi masraflarını, aylık ödenecek tutar bilgilerini verir ve işimize gelirse o bankadan kredi kullanırız. Yani klasik bankalarda faiz sistemi bulunmaktadır. Gelelim katılım bankalarına.

Katılım bankalarından kullanılacak kredilerde veya onların tabiriyle Finansman desteklerde faiz değil kar payı ve komisyon ücretleri geçerlidir. Satın alınacak konutun gerçek değer tutarına katılım bankası belli bir kar oranı ve komisyon ücreti ekleyerek konutun alınmasını sağlamaktadır. Aralarında ki fark ne? İki bankanın Konut kredisi veya finansman desteklerinde ki fark sadece konutun alınma şekliyle farklılık göstermektedir. Normal bankalarda alacağınız evi bankadan kullandığınız krediyle gidip kendiniz satın almaktasınız, katılım bankalarında ise banka sizin adınıza evi satın almaktadır. Bunun dışında hiç bir fark yoktur.

Katılım bankalarının biz faiz almıyoruz onun yerine kar payı ve komisyon farkı ekliyoruz hikâyesini boş verin. Bal gibi faiz almaktadır. Hem de normal bankaların uygulamış olduğu faiz sistemiyle noktasına, virgülüne varıncaya kadar bire birdir. Hatta şunu da söyleyebiliriz ki normal bankalardan kullanılan konut kredi faiz oranları katılım bankalarının aldıkları kar payı ve komisyon ücretlerinden daha hesaplıdır. Şunu unutmayın ki hangi amaçla kurulursa kurulsun banka ismiyle kurulan ve bankacılık işlemlerini yapan kurumların kar elde edebilmesi için faiz almak zorundadır.

Bankacılığın temel şartıdır faiz. Faizsiz sistem denilen mekanizma da borç alınan para miktarı ne ise aynı miktarın tekrar ödenmesidir. Eğer ki alınan paraya karşılık yüksek geri ödeme yapılıyorsa kayıtsız şartsız faizdir. Kimseyi kandırmaya gerek yok. Katılım Bankalarının kredi kartlarını kullanan ve kart borcunu geciktirenlere gönderilen ekstrelerde gecikme faizi yerine gecikme cezası ibaresi yer almaktadır.  Komik olmaya ve kendimizi kandırmaya hiç gerek yok.

4 Yorum

  1. Dediğiniz gibi bal gibi faiz. Yok helal kazançmış, yok faiz yokmuş. Banka olacak da faiz almayacak öylemi. 🙂

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin