Ana sayfa Konut kredileri Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi alınırken nelere dikkat etmek gerekir

1) Konut kredisi alırken bilhassa dikkat edilmesi şart olan husus alınacak konut kredisinin aylık taksitinin, toplam hane geliri üzerinde toplandığı yük. (Özetle, hanenize giren aylık paranın ne kadarım taksit başka bir deyişle ürem ve anapara ödemesine ayırabileceksiniz ki, darda kalmayın?) Bir hayli konut finansmanı kuruluşu kredi aylık taksitinin aylık gelirin yüzde 50’sini geçmemesini seçenek ediyor.

2) Düşük taksit sağlayan en ehemmiyetli unsurlardan birisi vade uzunluğudur. Vade uzadıkça kredi taksit meblağı azalır. Fakat tabii daha uzun müddet borç ödemeniz gerekir.

3) Ürem oranı düşük gibi görünse de, dosya fiyatı, komisyon gibi tüketici tarafından ödenecek toplam giderler, senelik müşteri fiyatlarını yükselten unsurların başında bulunur. Sıhhatli bir karşılaştırma yapılırken, yalnızca taksiti değil, senelik toplam müşteri fiyatını de dikkate almak gerekir. Kullanım esnasında çıkacak giderler dışında kullanım sonrasında çıkacak giderleri da kesinlikle öğrenin. Kredinin sonlanmasıyla ipotek kaldırma işlemine kadar karşınıza çıkabilecek tüm giderleri öğrenin. Ki sürpriz olmasın.

4) Sıkıntıya düşmeden ödeyebileceğiniz aylık meblağı bulmak, alabileceğiniz kredi meblağım da belirlemenizi sağlayacaktır. Takriben olarak alınabilecek kredinin aylık taksiti, gelirin %40’ından mevcut kredi taksitlerinin çıkarılmasıyla bulunur.

5) Bankaların, genelde konutun değerinin yüzde 70-75’ine kadar kredi verdiğini sakın unutmayın. (100 TL’lik bir konut alacaksanız, banka bunun 70 ila 75 TL’lik bölümü kadar kredi verebilir gerisini siz öz kaynaklarınızdan ödemelisiniz.) Çeşitli vaziyetlerde bu oran aşağıya inebileceğiyle birlikte kişinin kredibilitesine bağlı olarak daha yüksek oranlarda kredi almak da olası.

6) İlk gittiğiniz bankadan piyasanın en iyi fiyatlamasını almanız normalin üzerinde bir talih olacaktır. Bu yüzden değişik birkaç bankaya gidip bilgi almanız daha doğru olacak.

7) Konut kredi çeşitlerinin size sınırsız tercih sunduğunu asla unutmayın. Gelir yapınıza, gelecekte beklediğiniz gelirlere veyahut bitecek mevcut kredi gibi ödemelerinize uygun yapıda bir ürün seçmeye çalışın. Sonuna kadar araştırın!

8) Peş peşe iki taksitinizi ödememeniz temerrüt hali oluşturacaktır. Üçüncü taksit geciktiğindeyse geri dönüşü olamayabilecek kanuni takip sürecinin başlayacağını ve tüm ödeme gecikmelerinin kredi kaydınıza geçtiğini, başka bir krediye müracaat ettiğinizde karşınıza çıkacağını unutmayın!

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin