Ana sayfa Konut kredileri Konut Kredilerinde 2016 Yılı Beklentileri

Konut Kredilerinde 2016 Yılı BeklentileriGünümüzde ev sahibi olmak için destek almadan yani dışarıdan bir finansman sağlanmadığı süreci ev sahibi olmak oldukça zordur. 2015 yılı başlarında bir puanın altında olan Konut Kredisi faiz oranları maalesef 2016 yılı başlarınıza kadar uzanan bir yükselişe girdiğini görmekteyiz 2016 da konut sahibi kendi evinin sahibi olmak isteyen bir çok tüketici Acaba 2016 Yılında Konut Kredisi oranları Ne Olur? Düşecek mi? Yükselecek mi? Aslında konuya ilişkin Eylül 2015 de kaleme aldığımız 2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi? başlıklı yazımızda da belirtiğimiz şekilde devam eden konut kredisi faiz oranları 2016 yılında tüketicilerin beklediği gibi düşmesi oldukça muhtemeldir.

Konut Kredileri şu an banka oranlarına bakıldığında ortalama 1,16 seviyelerini görmek mümkün olmakta, Ocak Şubat dönemlerinde 1,08-1,17 aralığında ev kredisi bulmak hiçte zor olamayacaktır. 2015 yılında gerek ülkemiz Siyasi gelişmeler, gerekse dünyadaki ekonomik gerekçeler ile birlikte Amerikan Merkez Bankası FED’ in faiz kararları, ve Aralık ayında 0,25 lik artış ile birlikte akabinde artışın devam edeceği sinyalleri güçlü verilmiş olması Banka Kredi Faizleri üzerinde baskı unsuru oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 2016 Faiz Politikası 2016 Yılı Konut Kredisi üzerinde asıl belirleyici olacaktır.Ekonomi yönetimi ile birlikte birde konut üreticilerinin 2016 yılında satış patlaması olacağı beklentisinin oldukça güçlü olması ve dillendirdiği konular birlikte değerlendirildiğinde 2016 2. çeyrekten sonra bir düşüşün olması oldukça kuvvetle muhtemeldir. özellikle Nisan Mayıs aylarında Ev Kredisi faiz oranlarında düşüş başlayacağı ve bunun Ağustos 2016 tarihine kadar bir puanın altına düşeceğini söylemek yerinde olacaktır ki daha erkende olması halinde şaşırmamak gerekir.

2016 Konut Kredisi Beklentileri düşme eğiliminde olduğu oldukça gerçekçi olmakla birlikte, siyasi ve dünya düzenindeki değişimler ve politikalar bu olası durumu değiştirebilir. Ancak mevcut durum verileri ile değerlendirildiğinde 2016 Konut Kredisi faiz Beklentisinin düşme eğiliminde olduğu ve 2016 yılının ikinci yarısından sonra ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz.

Yine bir diğer husus ise ev almak için tüm ekonomik şartları yerine olan ve halen kiracı olan tüketicilere aynı tavsiyemizi yapmayı borç biliyorum. Evinizi alacak bir peşinat’ınız var, mevcut planladığınız üç aşağı beş yukarı oluşacak konut kredisi taksitlerinizi de ödeme gücünüz var ise evinizi almanızı öneririz örneğin 0,05 puan için almadığınız ev 5 ay ertelemeniz halinde 5 aylık kira bedelinizin boşa gittiği de göz önüne alındığında bir kaybın oluştuğunu görürsünüz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere Vakıfbank ve Halk Bankası Konut kredilerini bizzat bankaya gitmek suretiyle teklif almanız halinde en iyi oranların olduğunu göreceksiniz 1,09 gibi oranlarla kredi alabilirsiniz. faiz oranlarının ileri ki dönemlerde 0,80 gibi oranlara düştüğünde Konut Kredinizi Yapılandırabilir veya başka bankaya taşıyabilirsiniz. Yasal Uyarı;Yatırım Tavsiyesi Değildir.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here