Ana sayfa Konut kredileri Konut İhtisas Bankası Nedir?

Konut İhtisas Bankası Nedir?

0
Konut İhtisas Bankası Nedir?

Konut İhtisas Bankası, uzun vadeli borçlanma türü olan konut alımlarında yüksek tutardaki alımlara finansman desteği sağlayan kamu desteği ile kurulmuş, sadece emlak sektörüne kredilendirme hizmeti sunan bir bankacılık sistemidir.

Konut sahibi olmak için bir çok tüketici evini peşin alamayacağına göre mecburen bankaların yolu tutmakta ve acaba hangi bankadan almalıyım en düşük faizli kredi hangisi şartları nedir ne kadar masraf öderim gibi bir çok konu ayrıntısı içinde kaybolmaktadır. Yine bir çok konut finansmanları konusunda sağlıklı ve istikrarlı bir politika üretme konusunda çokta samimi durmamaktadır.

Ülkemizde halen böyle bir uygulama bulunmamaktadır, yani Türkiye’ de kurulmuş bir Konut İhtisas Bankası bulunmamakla birlikte, son zamanlarda buna ilişkin ihtiyacın oluştuğu ve kurulması gerektiği bahisle söylemler ortaya çıkmıştır.

Kamu desteği ile kurulacak olan konut ihtisas bankası tüketicileri bir eziyetten kurtaracak gibi görünmektedir, hali hazırda özellikle 2016 yılı içinde kamu bankalarının konut kredi faizleri üzerinden ki gücünü görünce Kamu Destekli Bir Konut İhtisas Bankası kredi faizlerin düşmesine ne kadar etki edeceğini bir nevi test etmiş bulunmaktayız.

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde örneği bulunan bu bankacılık sistemi sayesinde alanında uzmanlaşmış ve piyasa hakim bir konut bankacılığı ile tüketiciler konut alımlarında daha uygun ve alanında uzman bir bankacılık sistemi ile konutlarını almaktadırlar.

Konut İhtisas bankası kurulur veya kurulmaz ancak bunun bir ihtiyaç olduğunu özellikle Ülkemizde gelişen ve önümüzde ki 10 yıl halen büyümesi beklenen İnşaat sektörüne cevap verebilecek bir bankacılık sistemi olan İhtisas bankacılığı 2017-2018 gibi kurulması beklenebilir. Yine bu sistemin bir kamu bankası uhdesinde de faaliyet izni alabileceği söylenebilir. En azından böyle bir ihtiyaç var ama kurulur ama kurulmaz tamamen siyasi iradenin elinde olan bir durumdur.

Bu arada 2017 yılı için konut sektörü oldukça iddialı girecek olup, faiz oraları aylık 0,85 lere kadar 120 vade için düşecek gibi.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin