Ana sayfa Konut kredileri Kolay Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Kolay Konut Kredisi Nasıl Alınır?

0
Kolay Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Atalarımız boşuna dememiş. Dünyada mekân ahirette iman diye. Kiracı olarak oturan kişilerin en büyük ideali bir ev sahibi olabilmektir. Kira olarak ödenecek paranın, konut kredisi kullanıldığında verilecek faiz yerine verildiğini düşünürseniz, tüketici kredileri içerisinde en avantajlı olan kredi konut kredisidir. Bu yazımızda da kolay konut kredi nasıl alınır? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Konut kredisi 120, 240 ay hatta 360 ay bile taksit seçenekleri ile kişilerin hizmetine sunulmuştur. Konut kredisi, tüketici kredileri içerisinde faiz oranı en düşük olan kredilerdir. Konut kredisine başvurduğumuzda da karşımıza çıkacak yine kredi notu olacaktır. Kredi notunun, konut kredisi kullanılmasında bir engel yoksa ise alınacak evin değerinin %75’i oranında kredi kullanılmaktadır.

Bankalar gerek gördüğünde kefil de isteyebilmektedir. Bankalar kredi talebinize onay verdikten sonra sıra geldi emlak uzmanlarına. Ekspertiz adı verilen uzmanlar, alınacak evin değerini belirler. Banka da belirlenecek değerin %75 oranında kredi talebine cevap verir. Kalan %25’lik payı ise evi alacak kişi karşılamaktadır. Kredinin onayından sonra ise alınacak evin tapu işlemleri başlar ve tapu banka üzerine ipotek yapılır. İpotek işlemlerinden sonra ise banka parayı ev alan kişiye değil, satan kişiye teslim eder. Satın alınacak evin mutlaka kat mülkiyetinin olması gerekmektedir. Eğer ki satın alınacak ev inşaat halinde ise kat irtifakı tapusu gerekmektedir.

Konut kredisi alınırken dikkat edilmesi ve kredi kullanacak kişinin menfaatine olacak bazı önemli bilgileri sizinle paylaşalım. Konut kredi faizleri bankadan bankaya değişeceği için değişik faiz teklifleri almak için bankaları ziyaret etmek faydalı olacaktır. Yine evin emlak değerinin belirleneceği ekspertiz fiyatı yine bankalardan bankalara değişmektedir.

Fiyatı uygun olan ekspertiz seçeneğini seçmek de konut kredisi kullanılırken bir avantaj sağlayacaktır. Konut kredi kullanılırken bankalar, kredi tahsis bedeli, ekspertiz bedeli almaktadırlar. Konut kredisinin borcu bitmeden, satın alınan evin satışı yapılamaz. Konut kredisinin 90 gün ödenmemesi sonrası bankalar kendilerine ipotek olan eve el koyacaklarını da bilmelidirler.

Kolay konut kredi nasıl alınır? Son olarak, satın alınacak evin ekspertiz değerinin %75 oranını karşıladığını ve kalan %25 oranını ise evi alacak kişinin karşılayacağını söylemiştik. Elimizde hiç nakit veya birikmiş para yoksa ise kalan parayı da tüketici kredisi çekilerek temin edilebilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin