Ana sayfa Piyasa-Yatırım Klasik Trading Yöntemleri

Klasik Trading Yöntemleri

0
Klasik Trading Yöntemleri

Diyelim ki yatırımcı dolar bir düzeye geldiğinde bu düzeyden alım yapıp dolar toplamak istiyor. Düşündüğü ücret 1850.Bu fiyattan dolar toplamak istiyor. Emeli da düştükçe alım yapmak. Forex e girer buy sınır 1850 yazar S/L olarak da 1850 koyar. T/P koymaz. 1850den alışını yapar. Sonradan almak istediği fiyatı buy limite koyar. Sözgelişi 1840 SL olarak da 1840 yazar. üçüncü mertebede buy lit 1810 koyar sl olarak da 1810 koyar. Hacim olarak da yüksek fiyattan başlayarak daha fazla hacim koyarak fiyatını azaltır.

Yatırımcı bu şekilde isteğini gerçekleştire bilir mi? Yoksa bu manasız ve emele uygun bir dolar toplama şekli değildir mi?

Denilebilir ki madem 1850 den buy limit giriyor ve düştükçe de dolar almak niyetinde o vakit neden SL koyuyor. İşte burada duruyor ve sizden yorum istiyorum.

Yanıt: Evvela belirtmeliyim ki, trading metodu veya kaideler sadece tek bir parite için verilmez. Bizim için TRY pariteleri bilinir olmuş olsa da, yurtdışından işlem yapan ve belki Türkiye’yi harita üzerinde dahi gösteremeyecek insanlar da vardır ve bunlar da piyasaya tesir eder. Ayrı olarak borsanın mantığı genel çerçevede aynı olduğu için de, parite ayırt etmeden cevaplıyoruz.

Klasik trading yöntemleri Alış yaptığınız ücrete direk olarak S/L koyamazsınız. Birkaç pips aşağısına konulan S/L ise dalgalanmadan dolayı zarar ile kapanacaktır. Bir sniper’ın nokta atışı yapması gibi, tahminler yapamayız. Zati öyle olsa borsada herkes doğru işlem yapardı ve bu sefer kimse kazanamazdı. Yalnızca hata yapan azınlığın paraları, çoğunluğa dağıtılırdı.

Ancak ve ancak güvencenizin düşüşlerdeki zararları kaldırabileceğini ve fiyatın yükseleceğini düşünüyorsanız 1,85′de 0,01 lot, 1,84′te 0,02 lot daha sonra ise,

Fiyattaki her 0,01′lik artış için 0,01 lot arttırımı

Fiyattaki her 0,01′lik artış için bir öncekinin 2 katı lot miktarında (0,02 – 0,04 – 0,08 – 0,16 – 0,32)

Bir artış ile işlemler girerek (Veya bekleyen buyruk koyarak), daha düşük fiyattan daha yüksek oranda bir alım ile vasati fiyatı düşürebilirsiniz. Ancak orta veya uzun vadedeki inişlerde, bilhassa katlanarak açılan lot miktarındaki işlemlerde zararlarınızı kaldıramayabilirsiniz. Bu sizin hesabınızdaki güvence miktarına bağlı bir vaziyettir.

Fiyattaki her 0,01′lik artış için 0,01 lot arttırımı, uzun müddetli düşüşler yaşanırsa daha avantajlı olur. Lakin fiyattaki her 0,01′lik artış için bir öncekinin 2 katı lot miktarında işlem açmakta, zarar ederseniz zarar oranınızı arttırabilir lakin kar oranınızı da daha yüksek oranlarda tutacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin