Ana sayfa Banka Haber Kkdf Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kkdf Nedir, Nasıl Hesaplanır?

0
Kkdf Nedir, Nasıl Hesaplanır?
kkdf

KKDF yani Kredi Kaynak Destekleme Fonu olarak adlandırılmaktadır. Kredi ve kredi kartı gibi ürünlerde bankacılık mevzuatına esas olarak kesilen ücretlerin fona aktarılmasına verilen isimdir. Genelde kredi başvurusunda sizlerden tahsil edilen bu ücretler sözleşme metninde BSMV ve KKDF olarak adları geçmektedir. Müşteriler de bunun ne anlama geldiğini, kredi borcunu kapatması dahilinde bu ücretlerin geri iadesi söz konusu olup olmayacağını sorgulayabilir.

KKDF Kesintisi

Banka ürün ve hizmetlerine başvurduğunuz anda sözleşme kağıtlarında karşınıza çıkan BSMV ve KKDF ücretleri ister istemez insanların canını sıkmaktadır. Bildiğiniz gibi ilgili krediyi cayma hakkını kullandığınızda (14 gün içinde) sigorta ücreti geri verilmesine rağmen, KKDF ve BSMV ücretleri iade edilmemektedir. Bu nedenle 14 iş günü içinde krediden cayma hakkını kullanırsanız, krediyi kapatma gününe kadar olan faizi ve bu ücretleri keserek banka sizlere borç çıkartabilir.

%5 olarak hesaplanan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi yani BSMV adlı vergi dahilinde ayrıca KKDF kesintisi hesaplama olarak da %15 olarak yüksek bir şekilde karşımıza çıkıyor. KKDF, kişilerden ana paraya uygulanan faiz oranı üzerinden tahsil edilmekte olup çoğu banka, kredi başvurusu onaylanan müşterilerden peşin olarak almaktadır. Yani 15.000 TL kredi çeken birinden %1,35 faiz oranı olduğunda bu %1,35 in %15 inden vergi almaktadır. Bunun da altını çizerek belirtelim. Genelde bankalar kredi faiz oranlarını sunarken peşin olarak KKDF ve BSMV dahildir gibi ibareler kullandığını söyleyelim.

KKDF Oranı 2018

Kredi kaynak destekleme fonu 2018 yılına kadar uygulanacak faiz oranı %15 olarak karşımıza çıkıyor. Bu oranın 2018 yılında da değişmemesi söz konusu olabilir. Genelde yüksek bir faizin çıkması müşterilerin onay vermemesi nedeni ile bankaların rekabet ortamında olmalarının bunda etkisinin olacağını gösterir.

2014 yılına kadar %10 olan faiz oranı 2017 yılı dahilinde %15 lere kadar çıkmıştır. FED faiz kararının da bunda etkili olabileceğinin altını çizelim. Fed faizleri ne kadar artırırsa bankalardan alacağı faiz oranı yükseleceğinden dolayı, bankalarda bu kesintileri mevcut olarak müşterilerden tahsil edeceğinden dolayı, kredi kesintilerini de artırma yoluna gidebilir. Ancak KKDF kesintileri her kredi de uygulanmaz. Bunlara en basit örnek ticari kredilerden söz konusu olmamasıdır. Ama tüketici yani ihtiyaç kredilerinde kesinlikle alınıyor! Genelde ithal edilen mallarda ise ek bir vergi söz konusudur. Ancak ithalat yapılacak ürünlerin bildirilmesi ve peşin olarak yapılması dahilinde KKDF uygulanmaz.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

Hemen herkesin akıllarında ise kkdf nasıl hesaplanır kesintileri ne kadar, şeklinde soruların yanıtlanmasıdır. Bu hesaplamaların tamamında faiz oranı baz alınıyor. Yani tüketici kredisinde bankanın sizlere kaç faiz oranı ile kredi kullandırması esas alınır.

Kkdf hesaplama yönteminde bankadan kredi türleri arasında gösterilen tüketici kredisine başvuruda bulunan ali bey, faiz oranının %1 olduğunu görecektir. KKDF oranı ise bu faiz oranının %15 i kadar olacağından uygulanacak tutar %0,15 ile çarpılarak karşınıza çıkar. Kullanacağınız kredi sözleşmesinde detaylıca bu oranları görmek mümkün olup, kkdf veya bsmv genelde geri ödenmez.

KKDF Yasal Mıdır?

KKDF ve BSMV yasal olup, 15 Ağustos 2014 tarihinde resmi gazetede çıkması ile beraber uygulanan faiz oranı %15 olarak kalmıştır. O zamandan itibaren günümüze kadar tüm bankalar koşulsuz şartsız bunu uygular ve tüketicilere sunar. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde uygulanır. Ticari kredilerde uygulanmaz. Konut kredilerinde ise daha düşüktür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin