Ana sayfa Kredi Notu Kişisel Kredibilite Nedir?

Kişisel Kredibilite Nedir?

0
Kişisel Kredibilite Nedir?
kişisel kredibilite nedir bankatik.net

Kredi almak gerçekten de çok karmaşık bir iştir. İşin karmaşık olan kısımları krediyi alacak kişiye çok fazla yansıtılmaz ancak çok derin araştırmalar, risk analizleri uygulanmaktadır. Bunlardan biri de, kişisel kredibilite. Kişisel kredibilite nedir? 2010 yılında literatüre tam anlamıyla katılan bu kelime iktisatçılar tarafından oluşturuldu.

Asıl amacı şirket ve devletlerin kredi puanını hesaplamaktır. Yani Türkiye, IMF’den borç alırken buna benzer bir testten geçer yada Koç Holding başka bir holdinge kredi verirken bu değerlendirme ölçütünü kullanır. İşte bütün bu analizlerin bireye minimalize edilmiş olması da kişisel kredibilitedir. Bankalardan kredi alırken bir değerlendirmeye tabii tutulursunuz, değerlendirme sonucuna göre de krediyi alır veya alamazsınız.

Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde en çok kullanılan kredibilite biçimi, Findeks’in uyguladığı skorajdır. Kişisel kredibilite nedir, sorusuna yeni bir cevap niteliğinde olan Findeks kredi notu hesabının en tutarlı sonucu sunduğu söylenmektedir, çoğu banka için Findeks bir kredi verme danışmanıdır. %90’lık bir açık skor hesabı yapar, bu hizmeti kullanmak için internetten başvurabilirsiniz veya bir bankadan analiz ettirebilirsiniz.

Bunun dışında ise birkaç analiz yöntemi daha vardır; Çin, Amerika ve Rusya’da kullanılırlar, ülkemizde çok etkin değillerdir. Tabii bu bahsedilen analizler sadece basit kredi alımları için uygulananlar. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın uyguladığı kredibilite ile kıyaslanmaları dahi mümkün değildir.

Eğer bir şirketi, bir insan gibi düşünürseniz şöyle bir analiz çıkar karşımıza: hangi ailede doğdu, bu ailenin özellikleri, çocukluğu, neler öğrendi, ne yeteneklerini geliştirdi, neye yöneldi, ne kadar para kazandı, kimlerle dost – kimlerle düşman oldu vb. değerlendirme yapılır. Bütün bu sorular ise matematiksel şekilde hesap ediliyor. Dünyadaki en iyi algoritma değerlerinden biridir kredibilite.

Kişisel kredibilite nedir, kredi alımında önemi ne kadardır? Kredi notunuz düşükse, kredi alamazsınız. Bütün bankların başlıca kredi verme kuralı budur. İşin bu açısından baktığınızda öneminin ne kadar yüksek olduğunu görürsünüz. Findeks de en çok kullanılan kişisel kredibilite olduğundan, onu referans alarak kendi notunuzu yükseltmeye çalışınız. Orta seviyesinden daha aşağı skorlar alıyorsanız neredeyse hiçbir bankadan kredi alamazsınız.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin