Ana sayfa Kredi Kartları Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

0
Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalışır?
kredi kartının kırılması

Kredi kartları insanlar için oldukça önemli olup, kartın çalınması veya kırılma ihtimali olduğunu belirtelim. Kırılan kredi kartı hakkında bilmeniz gerekenleri de sizlere anlatacağız. Bu sayede kartınız kırılsa dahi atmlerden para çekme gibi işlemleri rahatlıkla yapabileceksiniz.

Kredi kartının kırılması durumu

Bildiğiniz gibi kredi kartları plastik malzemeden yapılıyor genelde kırılma ihtimali fazla değildir. Ancak arka ceplerde saklanması durumunda sürekli oturup kalkanlar için kötü bir sürpriz olabilir. Bunlardan biri de kartın kırılması durumudur.

Kredi kartı kırılmasında önem vereceğiniz noktaların başında sim kart yeri dediğimiz cip alanıdır. Eğer cip kırılmamış ise yine alışveriş yapabilirsiniz. Market ve akaryakıt gibi yerlerde para çekiminde kredi kartını pos cihazının içine sokunca o cip devreye giriyor. O zarar görmediği için kredi kartınız ile rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Bir başka durum ise kartın cipi dahi giderse yan tarafta bulunan siyah şerit band sağlam ise kart çekimlerinizi yandan çekerek de yapabilirsiniz.

Kredi kartı kırılması demek bankamatik üzerinden işlem yapmanızı kısıtlar. Bunun nedeni kartın kırılması ve yırtılmasına bağlı olarak, siyah şeridin zarar görmesidir. Buradan şunu çıkartabilirsiniz cipin bozulması demek bankamatik cihazlarından işlem yapılmamasına, siyah şeritin yırtılması veya kırılması demek, pos cihazlarında bulunan kart çekiminden dolayı olumsuz sonuçlanmasına vesile olacaktır. Bu nedenle siyah şeritten ziyade cipin bozulmamasına dikkat ediniz. Bu gibi olumsuz durumlarda bankalar müşterilerine yeniden yeni bir kredi kartı adreslerine göndermektedir.

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapabilirim?

Kredi kartı güvenlik seviyesi daima yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kalıcı ekonomik sorunlara maruz bırakabiliyor. Temassız harcamalara açık olan kartları kesinlikle ya almayınız ya da internet bankacılığı üzerinden kapatmanız önerilir. Zira en büyük dolandırıcılık yöntemi şuanda temassız harcamalarda yaşanıyor. Haberiniz olmadan kredi kartınızdan harcama yapılır ve bunları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi kartınız çalınmış ise önceliğiniz müşteri hizmetlerini arayarak, kartınızın çalındığını ve kapatılmasını talep edin. Eğer ki kartınızdan harcama yapılmış ise bankaya harcama itirazı yapmanız veya faks çekmeniz gerekiyor. Genelde kredi kartı harcama itiraz süresi 2 ayda sonuçlanıyor. Fatura ödemelerinde bankalar geri iade verirken, online alışverişlerde bir takım belgeler talep edebilir. Bu yüzden kredi kartınızı bir nüfus cüzdanı gibi sağlam olarak korumalı ve taşımanızı öneriyoruz. Bazı durumlarda bankalar kart harcamalarına istinaden tuturları geri vermemektedir. Bunun da altını çizelim.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin