Kapalı

Kıdemdeki Vergi İadesine Dikkat

İşverenle anlaşarak işinden ayrılıp kıdem tazminatı alanlardan yapılan Gelir Vergisi kesintileri iade edilecek. Yasal düzenlemeler yapıldı ama çoğu kişinin kafası bir hayli karışık.

İkale ile de ödenmekte 

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminattır. İşçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş akdini feshetmesi durumunda da kıdem tazminatı ödeniyor.

Muaf

Kıdem tazminatı 1 aylık brüt ücret kadar. Bunun tavanı şu anda 6016 lira. 1 ocak 30 haziran tarihleri arasında 5001 liraydı. 27 mart 2018’de yürürlüğe giren yasa ile ikale sözleşmesi sonucunda yapılan ödemelerin tavana kadar olan kısmı vergiden muaf tutuldu.

5b890a8467b0a904300fce08 - Kıdemdeki Vergi İadesine Dikkat

Tebliğ Yayımlandı

Resmi gazetede iade uygulamasıyla ilgili tereddütleri gideren bir tebliğ yayımlandı. Çoğu kiş teknik manada düzenlemeyi anlayamadı.

İhbar Tazminatı Dahil mi?

Kıdemden Damga Vergisi kesilirken ihbar tazminatından Gelir Vergisi alınıyor. Ancak düzenleme ihbar tazminatını kapsamıyor. Ayrıca normal ücret, mesai ücreti, resmi tatil ücreti, yıllık izin ücreti, yol ücreti, yemek ücreti gibi ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden kesilen Gelir Vergisi iade edilmeyecek.

Başvuru Yolları

İşverenin mükellefi olduğu vergi dairesine dilekçe ile ya da internetten İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de başvuru imkanı var. Gerekli belgeler, İşverenden temin edilen ikale sözleşmesi örneği.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top