Kapalı

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

Kentsel dönüşüm kredisi, 6306 sayılı kanunla yayınlanan “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” gereği riskli bölgelerde bulunan yapılarda yaşayan kat sahiplerine verilen kredi türüdür. Kentsel dönüşüm kredisi, konut kredisinden farklılık gösterir. Bu farklılığın nedeni ise kentsel dönüşüm kredisi çekenlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından faiz kolaylığı sağlanmasıdır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

-Kentsel dönüşüm kredisi almak için gereken ilk şart; konutun “Riskli Alan”da yer alması, ayrıca bunun teknik raporlarla desteklenmesi ve tespit edilmesi gerekiyor.

-İncelenen teknik raporlar sonrasında müteahhit ile anlaşma yapılmalı ve “Riskli Alan”da bulunan yapının tahliye edilmesi gerekiyor.

-Kentsel dönüşüm kredisini kullanmak isteyen hak sahipleri, kira yardımından mahrum kalıyor.

Bina Ortak Karar Protokolü

Kentsel dönüşüm projesi kapsamına giren riskli yapılar için hazırlanan protokoldür.

Bu protokolde 2/3 çoğunluk sağlanırsa bu çoğunluk binayı arsa olarak satabilir veya bina inşa edebilir. Binanın yeniden yapımına kadar bütün kararlar “Bina Ortak Protokolü” ile alınabilir.

Riskli Bina Tespiti Nasıl Yapılır?

Binanın riskli olup olmadığının tespiti için mutlaka bakanlık onaylı teknik şirketlere başvuru yapılması zorunlu tutulup, teknik inceleme istenme işlemi gerçekleştirilmelidir. Yapılan başvuru üzerine teknik incelemede bulunan şirket, deprem risk raporu hazırlıyor. Hazırlanmış olan bu raporda binanın riskli olduğu saptanırsa şirket, onay için raporu bakanlığa gönderiyor. Binadaki bütün vatandaşlara gönderilen bir yazıyla binanın riskli olduğu bilgisi veriliyor. Dilerlerse vatandaşlar risk raporuna itiraz etme hakkına sahip. İtiraz edilmesi durumunda bakanlık tarafından “İtiraz Komisyonu” toplanıyor ve bu raporun haklı olup olmadığına karar veriliyor. Eğer binanın riskli olduğuna karar verilirse binanın riskli olduğu tescilli olarak tapuya işleniyor.

Riskli Yapılar Hangi Şartlarda Yıkılır?

Öncelikli olarak “Bina Risk Raporu” lisanslı şirketlere yaptırılmalı. Deprem risk raporu bakanlık tarafından onaylandıktan sonra riskli yapı şerhi böylece tapuya düşüyor.

Binadaki vatandaşlara bilgilendirme yazısı gidiyor ve binadaki herkes binanın riskli olduğunu bilmiş oluyor. Bina sakinlerinin 2/3 çoğunluğunun kararıyla hazırlanan bu protokolde binanın geleceğiyle ilgili kararlar alınıyor. Bina ortak kararlarını bina yöneticileri bakanlığa ilettikten sonra yıkımın gerçekleşmesinin önünde bir engel kalmıyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top