Kapalı

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Yatırım yapmak isteyen veya acil nakit ihtiyaçlarını karşılanması için en sık başvurulan yöntem şüphesiz kredilerdir. Bankalar, müşterinin kredi notuna göre kredilere olumlu olumsuz cevap verirken, gerektiğinde müşterisinden kefilde talep etmektedir. Peki, kefilsiz kredi veren bankalar var mıdır?

Kredi notu adı verdiğimiz ve her bireyin bankalara olan ödemeleri düzenli olup olmadığı, yasal takibe düşüp düşmediği, zamanında ödenip ödenmediği gibi birçok sorulara cevap veren ve bu soruların cevaplarına kredi notu verilmektedir. Eğer ki kişilerin bankaların hizmet ve ürünlerini düzenli kullandığı, zamanında ödeme yaptığı gibi olumlu davranışları bulunuyorsa ve gelir belgesi de kredi kullanmaya müsaitse kullanılacak kredilerde kefil talep etmezler.

Yukarıda ki bilgileri özetlersek kredi notu düzgün ve gelir belgesi kredi almaya müsaitse kefilsiz kredi kullanılabilir. Ancak kredi notu orta seviyelerde veya düşükse ve gelir belgesi kredi kullanımı için risk teşkil ediyorsa o zaman bankalar kefil talep etmektedirler. Bu kural tüm krediler için geçerlidir. Eğer ki kullanılacak kredi yüksek miktarda ise o zaman birden fazla kefilde talep edebilirler.

Kredi notu riskli ve gelir belgesi kredi kullanımına tam uygun olmayan kişilerin, kefilsiz kredi kullanabilmesi için gelir belgesinin dışında belgeleyebileceği başka gelirleri ( kira, faiz getirisi ) varsa yine kefilsiz kredi çekme şansı artacaktır. Diğer bir kefilsiz kredi çekme ihtimali de kişinin kredi notu ve gelir belgesine karşılık bankaya gösterebileceği ve banka üzerine ipotek edebileceği ev, araba, arsa, tarla, iş yeri gibi taşınır veya taşınmaz malları varsa yine kefilsiz kredi çekme şansı artacaktır.

 Maaşında icra olmayan ve maaşı kredi kullanılacak bankadan çekecek kişiler, bankalarından kefilsiz kredi kullanabilirler. Banka her maaş yatımında kredi tutarını otomatikman kesmekte ve kredi borcunu ödemektedir. Sözün kısası, her ne kadar krediler bankalar için büyük bir gelir kaynağı olsa da verdikleri krediyi geri alabilmek için kendilerini garanti altına almak isterler. Bu yüzden riskli müşteriler ile çalışmak istemezler. O tip müşterilerinin kredi taleplerine olumlu cevap verse bile kefil veya kefiller, ipotek talep ederler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top