Ana sayfa Kredi Notu Kefil Olduğunuz Kişi Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kefil Olduğunuz Kişi Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

0
Kefil Olduğunuz Kişi Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?
krediye kefil olmak

Kefil olmak sanıldığı kadar kolay olsa da, kefil olduğunuz kişi bankaya kredi borcunu ödemezse işler o zaman tersine döner ve size karşı olumsuz sonuçlar doğmasına vesile olabilir. Yani şunu kesinlikle düşünmeyiniz; kefilim bana bir şey olmaz! Aksine her borç ödenmediğinde iş yokken başınız oldukça fazla ağrımaya başlayacaktır.

Krediye Kefil Olmak

Son zamanlar da artan ihtiyaçlar ile birlikte kredi kullanım oranları bir hayli artış göstermiştir. Buna bağlı olarak artan kredi kullanımı ile bankalar bir takım önlemlere başvurmuştur. Kullanılan kredilerin geri ödemesinde sorunlar yaşaması ve yasal takip süreçleri bankaları oyaladığı için kredi kullanımına bir sınır getirilmiştir. Geri ödemede sorun yaşayacak, kredi sicili bozuk olan, kredi notu düşük olan kişilere kredi imkanı tanınmamaktadır. Bu aşama da devreye kefil sokarak kredi kullanımı sağlayabilmektedirler.

Ancak borçlu kullandığı krediyi ödeme planı doğrultusunda ödememesi halinde tarafına bir bildirim gerçekleşmektedir. Gerek evraklar ile gerek bankaların tahsilat birimi üzerinden borçlu ile iletişim kurulur. Ancak bu aşama da borçlu borcunu ödeyemez ise borç kefil olan kişiye devrolur. Tüm borçtan sorumlu tutulduğu için bu durumdan feragat edemez.

Bu aşamada borçlunun borcu ödeyemeyeceği kesinleşince tüm süreç kefil içinde başlatılır. Öncelikle bildirimler, tahsilat ekibinin devreye girmesi, yapılandırma süreçleri banka aracılığı ile işletilir. Tüm bu süreçten herhangi bir sonuç alınamaması halinde borç yasal takibe düşer. Bu aşamada yasal takip olarak artık banka değil bankanın atadığı bir firma ve mahkeme ile muhatap olunur. Bu aşamadan sonra borcun ödenmemesi halinde kefaleti olan kişiye haciz bildirimi ile süreç başlatılır. Yasal takip aşamasında kefaleti alan kişi hiçbir hak iddia edemez.

Sonuç olarak bakıldığında kefil olduğunuz kişi, bankaya olan borcunun tamamını veya bir kısmını ödemediğinde banka tahsilat için sizler ile iletişim kuracaktır. Yani ben ödemem diyemezsiniz aksine kefil olduğunuz için idari yasal dayanaklar devreye girer ve icralık dahi olabilirsiniz. Bu nedenle kefil olduğunuz kişiye son derece güvenmeniz şart.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin