Ana sayfa Banka Haber Kefil Olduğum Kişi Kredi Borcunu Ödemiyor

Kefil Olduğum Kişi Kredi Borcunu Ödemiyor

0
Kefil Olduğum Kişi Kredi Borcunu Ödemiyor
kefil olma durumu

Bu zamanda kefil bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zira kefil olmak demek kişinin borcunu ödemediği durumlarda sizlerden tahsil edilmesi anlamına gelir. Bunun sonucu olarak istemeden dahi olsa, bankalar kefil olduğunuz için kişi yerine sizlerden borcu tahsil etme yoluna gidecektir.

Krediye Kefil Olmak

Günümüz de artan ihtiyaçlar ve lüks yaşama eğilim ile birlikte harcamalar büyük bir ivme göstererek artış göstermiştir. Durum böyle olunca kişilerin nakite olan ihtiyacı artış göstermiş ve bu süreçte kredi kullanım oranları artmıştır. Ancak bu noktada her kredi başvurusu yapana bankalar kredi imkânı tanımamaktadır. Kredi notu, düzenli gelir ve kredi sicili gibi konular banka tarafından titizlikle incelenmekte ve bu doğrultu da bireye kredi imkânı sunulmaktadır. Bu noktada banka prosedürleri gereği kredi imkanı sunulmayan kişileri mağdur etmemek açısından kefil ile kredi kullanım imkanı sunulmuştur.

Eğer kişinin kredi notunda bir düşüklük var ise, kredi sicili bozuk ise bunun yanı sıra düzenli bir geliri mevcut değil ise şubeye başvurarak kredi kullanmak istediğini ve kefil aracılığı ile kredi kullanımını beyan edebilir. Bu aşamada sunulan kefilin kredi notu ve kredi sicili önemli bir kaidedir. Tam olarak bu aşamada kefaleti alan kişi bankaya borcu olan kişinin tüm borçlarını üstüne devralır.

Bu aşama da eğer ki borçlu bankaya borcunu ödemez ise tarafına bir yazı gönderilir. Belirli bir süre tanınır. Ancak bu sürede bir dönüş gerçekleşmez ise kanuni olarak tanınan kefil ile iletişime geçilir. Bu noktada itiraz, kefaletten çekilme gibi durumlar söz konusu olamaz.  Borçluya uygulanacak tüm yaptırımlar kefile devrolur.

Kefil Olduğum Kişi Borcu Ödemezse Ne Olur?

Kefil olmak bir nevi kendi adınıza kredi çekmek ile aynı anlama gelmektedir. Yani bankanın ortaya sunduğu şartlar aynı şekilde sizler içinde geçerlidir. Ben kefil oldum bana hiçbir şey olmaz olmayacak demek kesinlikle hata olacaktır. Kefil olduğunuz andan itibaren borç tutarı sizin adınıza da kayıtlı olacaktır. Bu zamanda kendi akrabanızdan başka birine kefil olmak yürek ister. Zira kefil olduğunuz kişi, bankaya borcunu ödemediği anda banka borcu sizlerden tahsil edecektir.

Kefil olduğunuz kişi borcu ödemezse kısaca banka sizlerden borcu tahsil eder hatta icralık dahi olabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı mal varlığı var ise banka hızlıca onlara ipotek koyarak kredi borcunun yerini karşılanması sağlanır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin