Ana sayfa Katılım Bankacılığı Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Faizsiz kar ve zarar mantığı ile çalışan ve özellikle İslami kesim tarafından tercih edilen katılım bankacılığı, dünyada ve ülkemizde yapmış olduğu hizmetler ile müşterilerine yatırmış oldukları fon değerine göre kar – zarar payı eklemek ile hizmet vermektedirler. Peki, katılım bankası nasıl çalışır? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Katılım bankaları, faiz sistemini kullanmazlar. Bankalar müşterilerine, yatıracakları fon miktarlarının, çeşitli sanayi, endüstri alanlarında yapacakları yatırımlar sonrası, oluşacak kar payından hisse vererek çalıştıklarını ifade ederler. Asla, yatırdığınız paraya, vade sonunda şu kadar faiz veya kar payı vereceğiz diye bir taahhütte bulunmazlar. Katılım bankaları, müşterilerinde fon alabilmek için de müşterilerini ikna etmeleri gerekmektedir. İşte burada, bir yıl önceki kar oranlarını ve müşterilerine dağıtmış oldukları kar paylarını gösterirler.

Bu yöntem fon toplamak için kullanılır. Birde toplanan fonun kullandırılması aşaması vardır. Fon ihtiyacı olan gerçek kişiler veya tüzel kişilere fon kullandırılır. Tabi bu fon kullandırma öyle her önüne gelene kullandırılmamaktadır. Kurumsal banka yöneticileri, kendilerine fon kullanma talebinde bulunan kişilerin, istihbarat çalışmaları, önceki ticari performansları, bankalarla olan performanslar gibi risk taşıma özelliklerinin olup olmadığı araştırması yapılır ve uygun görülürse fon kullandırılır.

Ticari işletmeler, satın almayı düşündüğü malın pazarlığını satıcı ile anlaşır ve bunu faturalandırır. Katılım bankasına başvuran işletmeci adına banka, o malı sahibinden peşin fiyatına alır ve belirlediği kar oranını da katıp, müşterisine vadeli olarak o malı kullandırır. Bu ticarette 3 tarafta kar elde etmiş sayılır. Çünkü malı alan alıcı, piyasa şartlarına göre daha karlı olarak malı satın almıştır. Banka ise bu ticaretten kar payını alarak kar elde etmiştir. Malı satan kişi ise peşin para ile malını satıp, satılan malın parası gelecek, gelmeyecek endişesi duymadan parasını cebine koymuş olur. Yani alan razı satan razı. Bu alışverişte dikkatinizi çekmişse, banka fon isteyen kişiye para vermemiş, onun yerine o parayla satın almak istediği malı, satıcı adına almış ve teslim etmiştir.

Yine katılımcı bankalar, satın aldığı bir ürünü kiraya vererek de kar elde eder. Diyelim ki banka 10 tane inşaat vinci satın aldı. A ve B inşaat firmaları, bankaya ait bu vinçleri kiralamak ve kira bedelini ödemek ister. Böylece satın alınmış mal, dinamik özelliğine kavuşmuş olup, kiraya verilmek şartıyla satın alma maliyetini de azaltmış olacak hem de kar elde edecektir.

Katılım bankacılıkta, bankacılık hizmetlerinden de kar elde edilmektedir. Müşterilerin, bankadan hizmet almış olduğu para transferleri, döviz alım satımları, kambiyo senetleri, çek, teminat mektubu gibi bankacılık hizmetlerinden, belli bir hizmet bedeli altında ücret almakta ve bu ücretlerde kar havuzuna aktarılmaktadır.

Katılım bankacılıkta, geniş hizmet ağı, insanların çık sık kullandığı işlemlerde hizmet vermesi ve bu yatırımcılığım devlet destekli olması, faizsiz kazanç isteyen insanların rağbet ettiği yerler olmuştur. Ayrıca, katılımcı bankaların vermiş oldukları kar oranları, klasik bankaların faizli vermiş oldukları kar oranına eşit olduğunu söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın!
Please enter your name here