Ana sayfa Katılım Bankacılığı Katılım Bankacılığının Özellikleri

Katılım Bankacılığının Özellikleri

0
Katılım Bankacılığının Özellikleri

İslam dininde, faizin haram olması nedeniyle yapılacak ticaretin veya yatırımın faizsiz olmasına dikkat edilir. Radikal kesim adı verilen ve faizli ticari ve yatırım işlemlerine karşı olanlar için hizmete girmiş olan Katılım Bankacılığı, bu kesimlere hitap edip, faizsiz kazanç hizmetleri sunmaktadır.

Katılım bankacılığı, faizsiz prensibe dayanan ve faizsiz kuralına uygun her türlü bankacılık, yatırım, kiralama işlemlerine verilen isimdir. Katılım bankacılığında ki mantık; klasik bankalardan farklı olarak, bankaya yatırılan paralara önceden verilmiş bir faiz oranı ve kar miktarı yoktur. Vade süresi bitiminde oluşacak kar ve zararlar tasarruf sahipleri ile paylaşılır. Katılım bankacılık siteminde, toplanan para birimleri ise TL, Dolar, Euro cinsinden oluşmaktadır.

Katılım bankacılığının bilinen en önemli özelliklerinden biri de, bankalardan kredi talep edenlere direk nakit para ödemek yerine müşterinin kredi ile alacağı malı satıcıdan peşin alıp, kendisine vadeli olarak satmak veya kiralamaktır. Bir örnek vermek gerekirse, müşteri 20.000 TL kredi kullanıp araç satın almak istiyor. Katılım bankası müşterisine 20.000 TL vermek yerine, o satın almayı düşündüğü aracı satın alıyor ve vadeli şekilde aracı müşterisine satıyor. Katılım bankacılığının diğer bir özelliği ise, klasik bankalar gibi yatırılan para miktarına faiz verirken, katılım bankacılıkta önceden taahhüt edilen bir kar marjı olmayıp, kar ve zarar ortaklığı vardır. Anaparanın dahi garantisi bulunmamaktadır.

Katılım bankacılık sisteminde, gerçekleşmiş karın ( anaparanın değil ) %80’i sermaye sahiplerine, %20 i ise bankalara aktarılmaktadır. Katılım bankacılıkta her ne kadar zarar riski olsa da bankalar fonda biriken paralarla tek dalda değil, yüzlerce dalda yatırım yaptığı için zarar etme oranı oldukça düşüktür. Yatırım yapılan birkaç alanda zarar edilirse bile diğer alanlarda ki kar oranı, zararı ortadan kaldırmaktadır. Yine katılım bankaları, zarar riski az olan mal alım ve satım hizmetlerine yönlenmektedir.

Katılım bankaları, klasik bankaların yapmış olduğu kredi kartları, otomatik ödeme talimatları, vergi ödemeleri, havale, çek, teminat mektubu, eft gibi tüm bankacılık hizmetleri yer almaktadır. Katılım bankacılığının diğer önemli özelliği ise devlet destekli, TMSF garantili ve BDDK tarafından denetime tabi olmasıdır. Bu da bankacılık sistemine duyulan güveni artırmaktadır.

Katılım bankacılık yatırımlarına ve kiralanacak,  satılacak malların devlet desteğinin olması ve devletin önderlik etmesi, faizsiz kar elde etmek isteyen kesimlerin birinci tercihleri olmuştur. Buna en güzel örneği Ziraat Bankasını verebiliriz. Ziraat bankası devletten de almış olduğu destek sayesinde, katılım bankacılık sisteminde önemli yatırımlar yapmakta ve elde ettiği karın fon sahiplerine paylaşması ile yatırımcıların yüzü gülmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin