Ana sayfa Ekonomi Kasko Ve Zorunlu Trafik Sigortası

Kasko Ve Zorunlu Trafik Sigortası

0
Kasko Ve Zorunlu Trafik Sigortası
sigorta ve kasko arasında ne fark vardır, neden kasko neden sigorta

Kasko, bir araçta ortaya çıkabilecek zararları en aza indirgemek amacı ile yapılan sigorta sözleşmesidir. Ortaya çıkabilecek zararlar çarpma, yanma ve çalınma gibi durumlar olarak tanımlanmıştır. Kasko kelimesi İtalyancadan dilimize geçmiş olan bir kelimedir. Kaskoda temel olarak çarpma, yanma ve çalınma olmak üzere üç tane teminat vardır.

Gelişen şartlarla birlikte bu teminatlar giderek zenginleştirilmiştir. Sigorta ettiren kişi zararın ortaya çıkmasından itibaren 5 gün içinde durumu sigortacıya bildirmekle yükümlü kılınmıştır. Kasko ile ilgili temel bilgiler bu şekildedir. Zorunlu trafik sigortası ise trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Her yıl yenilenmek gibi yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu sigortaları yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır.

Bunun yanı sıra bu araçlara ceza yazılmaktadır ve araçlar trafikten men edilerek trafik şubeleri otoparkına çekilirler. Geri alınmak istendiğinde sigortanın mutlaka yapılmış olması gerekmektedir. Sigorta zarar ortaya çıktığında karşı tarafın zararını karşılamaya yönelik olarak yapılmaktadır.

Kasko Ve Trafik Sigortasının Farkları Nelerdir?

İki sigorta türü açısından ortaya çıkan en belirgin fark aracın hasarını karşılama kısmındadır. Yani kasko hasar gören aracın zararını kısmen ya da tamamen karşılarken trafik sigortası karşı tarafın zararını karşılamaya yönelik olarak yapılmaktadır. Kasko ve trafik sigortasının farklarından biri de sigortanın yapılma durumudur.

Kasko yaptırmak araç sahibinin isteğine kalmış bir durumdur. Oysaki trafik sigortası yaptırmak devlet tarafından araç sahiplerine zorunlu kılınmıştır. Trafik sigortası devlet tarafından kontrol edilmektedir. Fiyat olarak karşılaştırma yapıldığında trafik sigortasının primleri kaskoya göre daha ucuzdur.

Bunun sebebi de trafik sigortasının kapsamının kaskoya göre daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar önlem alınırsa alınsın bu sigortaları yaptırmak sürücülerin güvenle seyahat etmelerine yardımcı olmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin