Ana sayfa Banka Haber Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

0
Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?
karşılıksız senet

Senet ile iş yapanlar %90 üzerinde karşılıksız senet ile temas kurabilir. Bunun sonucunda karşılıksız senet nasıl tahsil edilir, konusuna kesinlikle göz atmalılar. Zira karşılıksız senet ile karşılaşanlar, ödemeleri tahsil edemediği gibi zaman kaybının da yaşanmasına maruz kalabilir.

Karşılıksız Senet Tahsil Etme Yolları

Ticari işlemler sırasında sıkça kullanılan senetler, işletme sahiplerine çok büyük problemler doğurabilmektedir. Ödeme yapılacağına dair imzalanan senetler kimi zaman karşılıksız çıkmakta ve senet sahipleri ne yazık ki ödemelerini tahsil edememektedirler. Bu gibi durumların sık sık yaşanmasından dolayı, yasal düzenlemeler getirilmiş olup, işletme sahiplerinin mağduriyeti ortadan kaldırılmaktadır. Karşılıksız senet tahsili için kişilerin başvurması gereken yöntemlerden ilki, bankalardır. Bankalara yapılacak olan başvurularda, senet protestosu işlemleri yapılmaktadır.

Senet protesto edilmesi demek, senette imzalı bulunan ve borçlu kişiye, belirli bir tarihe kadar ödeme işleminin yapılması gerektiğinin hatırlatılması işlemidir. Banka şubelerinden senet ile birlite yapılacak bu işlem tamamen resmi nitelikte bulunmaktadır. Eğer borçlu olan kişi senedinin protesto edilmesine rağmen herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirmez ise, bankaların kara listesine dahil olacaktır. Bu da yaklaşık olarak beş sene boyunca hiçbir bankadan ne bir kredi kartı ne de düşük limitlerde kredi alamayacağı anlamına gelmektedir. Sonuçları ağır olduğundan dolayı, karşılıksız senet tahsili bu esnada gerçekleşmektedir.

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Bildiğiniz gibi mal alım satımında çoğu iş yeri sahibi kredi kartı yerine limitleri dahilinde yeterli gelmediğinde elini hızlıca senet çeklerine atmakta. Bir kağıt parçasına milyarlar veya daha yüksek rakamlar yazılabilir. Bir imza dahilinde senedin vadesi geldiğinde borçlu olan kişinin hesabından tahsil edilir.

Öncelikle bu gibi durumlar hızlıca senedi çekeceğiniz banka şubesine gidiyorsunuz ve senede protesto çekmeniz gerekiyor. Bu gibi durumlar ödenmeyen çekler ve senetler için en güvenli yol olarak karşımıza çıkıyor. Protesto çekildiği andan itibaren kişi hızlıca kredi sicil konusunda maruz kalacaktır yani kara listeye alınıyor bankalar tarafından. Diğer bir yöntem ise ilgili kişi veya kuruma ihtar çekmeniz önerilir. Genelde bu iki etkene bağlı olarak yine de senedi tahsil edemediğinizde icra takibine başvurmanız gerekiyor. En önemlisi de borçlu olan kişinin üzerine bir mal varlığı yok ise işte o sonuç sizin adınıza kötü olacaktır. Eğer borçlu olan kişi protesto işlemine rağmen bir ödeme yapmaz ise bu durumda önünüzde birçok yasal hak bulunmaktadır. Burada tek yapılması gereken, bir avukata başvurmaktır. Avukat, sizden alacağı tek bir vekalet ile tüm yasal süreçleri gerçekleştirecek ve en kısa sürede senetin tahsil edilmesini sağlayacaktır. Yasal yollarda gerçekleşecek olan bu süreç her ne kadar uzun sürecek gibi düşünülse de, en geç bir ay içerisinde senetin tahsil edileceği beklenmektedir.

Ödenmeyen senedin aslında aktif bir cezai yaptırımı söz konusu değildir. Eğer bir senediniz varsa imzalı düzenlediniz ve bu senedin vadesi geldi, bu senedi ödemediniz. Bu durumda hakkınızda yapılacak işlemler icra takibidir. Klasik bir icra takibinin devamında, eğer para ödemesi yapılamıyorsa  haciz işlemlerine geçilecektir. Senedin zamanında ödenmemesi durumunda borçlunun iş yerine ve evine haciz gelebilir. Bu sırada eğer borçlunun üzerine kayıtlı bir mal varsa bu mallar hac zedilecektir, eve veya iş yerine alacaklı tarafından haciz işlemi için kişiler gelebilecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin