Ana sayfa Katılım Bankacılığı Kar Payı İle Faiz Arasındaki fark Nedir?

Kar Payı İle Faiz Arasındaki fark Nedir?

0
Kar Payı İle Faiz Arasındaki fark Nedir?

Kar payı ile faiz her ne kadar birbirlerine yakın kavramlar olsa da aslında aralarında ciddi farklar olan kavramlardır. Özelikle faiz, muhafazakâr kesim tarafından kabul edilmeyen sistemdir. Çünkü haksız kazanç olduğu için haram olarak kabul edilir. Peki tam olarak kar payı ile faiz arasında ki fark nedir?

Faiz, yatırılan paralara belli vade sonrası belli yüzdelerde kar verilmesidir. Burada ki püf nokta, yatırımcı vade sonrası ne kadar çok kar elde edeceğini önceden bilmesidir. Ancak kar payında ise önceden ne kar elde edeceğini bilmeyip kar ve zarar sistemine dayanan kavramdır.

Katılım Bankası adı verilen ve kar – zarar ortak mantığına dayanan kar paylarında, bankalar yatırımcıların paralarını değişik iş kollarında değerlendirmekte ve havuzda toplanan paralardan elde edilen karların yatırımın büyüklüğüne göre yatırımcılara dağıltılmaktadır. Şu da bir gerçek ki illaki her zaman kar elde edilecek diye bir şart yoktur. Katılım Bankaları, yapılan yatırımlardan kar elde edilemediği için yatırımcılarına kar payı vermeyebilir hatta anaparadan kayıp da yaşanabilir.

Yukarıda dediğimiz gibi kar ve zarar ortak sitemine dayanan kar paylarında yatırımcı asla yatırım süresi boyunca ne kadar kazanacağını bilemez. Faizde ise sistem tamamen farklı olup yatırımcı yatırımına vade sonunda ne kadar faiz alacağını peşin peşim bilmektedir. Yine kar değişken faiz ise sabit getiriye dayanır. Yaşanacak ekonomik krizler sonrası veya ekonominin iyiye gitmesi durumunda, fon kaynaklarını değerlendiren kurumların yapacakları yatırımların verimliliğine göre kar marjları değişme gösterecektir.

Faizde ise isterse ekonomi çöksün, isterse zirve yapsın, isterse banka batsın alacağın kar payı sabittir ve alacağın miktar bellidir. Faiz istemeyen ve topladıkları fonları değişik iş kollarında değerlendiren banka veya firmalarda değerlendirmek isteyen yatırımcılar alacağı riski bilememektedir.

Belki kazanacaklar belki de kaybedeceklerdir. Bu yüzden elindeki yatırımları kaybetmek istemeyen, sürekli kazanç isteyen ve riski sevmeyen yatırımcılara tavsiye etmeyeceğimiz bir yatırım türüdür. Buna karşılık paralarının sürekli kazanmasını isteyen ve risk sevmeyen kişiler için de faiz yatırımını tavsiye ederiz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin