Ana sayfa Banka Haber İşveren Sigorta Primini Ödemezse Ne Olur?

İşveren Sigorta Primini Ödemezse Ne Olur?

0
İşveren Sigorta Primini Ödemezse Ne Olur?
alo 170

Sigorta priminin yatırılması işçiler için ne kadar önemli ise, işverenler içinde o kadar önemli olması gerekiyor. Zira kaçak işçi veya sigorta primini vermeyen iş yerleri hakkında idari soruşturma açılmaktadır. İşveren sigorta primini ödemezse ne olur sorusuna en net yanıtları buradan öğrenebilirsiniz.

Ödenmeyen SGK – SSK Primi

Bazı iş yerleri artan masrafları kısmak adına ilgili tutarları işçilerden yani elemanlarından çıkarmaktadır. Ya asgari ücretin tamamı olan tutardan eksik yatırmakta ya da çalışan işçilerin gün sayısından kısmaya gitmektedir. Yani işçilerin sgk primlerini (sigorta gün sayısı) eksik veya hiç yatırmama durumu söz konusudur. Bu durumda neler yapılmalı ve ne tür bir sonucun çıkacağını önceden öğrenmek mümkün! Bunun kökeninde mahkemelere dava açılması gerekiyor. Buda hizmet tespiti davası adı altında açılması gerekmektedir. İlgili süreç ise yasalara göre 5 yıldır. Burada işveren sizin bilgilerinizi sisteme girmemiş ise zaman aşımı ortadan kalkar. Ancak girmiş ise ilgili süre 5 yıl içinde dava açılması gerekiyor.

Bu gibi sorunlardan bir tanesi de işverenlerin sigorta borçlarını ödememesidir. Bu nedenle geçmişte bilgisayar gibi sistemlerin olmaması, kayıtların deftere işlenmesi nedeni ile bir çok dava açılmış ve halen de açılmaya devam edilmektedir. Bu yüzden ödenmeyen sigorta primleri için dava açılarak, hakkınızı sonuna kadar alabilirsiniz. Bu soruları şu şekilde çoğaltabiliriz; ödenmeyen sigorta primleri dava, sigorta primi ödenmeyen işçi, işveren sgk primini ödemezse, sigorta ödemeyen işveren nereye şikayet edilir? İşte tüm yanıtları buradan öğrenmek mümkün!

Sigorta Ödemeyen İşvereni Nereye Şikayet Ederiz?

Bildiğiniz gibi sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıt dışı istihdamı önlemek adına bir çok çalışma yapmaktadır. Bunlardan biri de kaçak işçi çalıştıran veya işçilerin sigortasını yaptırmayanlara para cezası hatta iş yerini kapatmaktadır. Şikayet etme konusunda alo 170 hattını arayarak bilgi verebilirsiniz. Alo 170 Bilgi Edinme, Alo 170 Online Mail, Mesaj, Şikayet hakkında tüm sorunlarınıza anlık çözüm sunmaktadır.

İlgili şikayetlere bakmak istersek şunlar geçiyorsa rahatlıkla şikayet edebilirsiniz. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren; hizmet akdinin feshi, işten çıkarılma, ücret – prim – ikramiye – fazla mesai alacakları, kıdem ve ihbar tazminatı alacakları, mobbing (psikolojik baskı ve yıldırma) gibi konularda daha önce ihbar ve şikayet başvurularının bir kısmı Bakanlığın Bölge Müdürlüklerine (eski adıyla Bölge Çalışma Müdürlüklerine) bir kısmı ise İş Teftiş Grup Başkanlıklarına yapılıyordu. Ancak, 665 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlığın Bölge Müdürlükleri kapatılmış, İş Kur İl Müdürlüklerinin ismi Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak değiştirilmiş, Bakanlık bölge müdürlükleri tarafından yürütülen iş ve işlemler Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine devredilmiştir. Bu nedenle, daha önce Bakanlık bölge müdürlüklerine yapılan başvuruların, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin