Kapalı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)

Menkul kıymetlerin, güven içerisinde işlem görmesi için 26 Aralık 1985 yılında kurulmuş bir kurumdur. İMKB, yeni adı ile Borsa İstanbul (BİST) kurulduğu yıldan bu yana Türk ekonomisine katlıda bulunmuş ve bulunmaya da devam etmektedir.

Borsa İstanbul (BİST), hisse senetler, özel firma tahvilleri, devlet tahvilleri ve hazine bonoları, gelir ortaklığı ve uluslararası menkul kıymetlerin alınıp satıldığı, Türkiye’nin tek menkul kıymetler borsasıdır. Borsa İstanbul (BİST), yönetim kurulu tarafından yönetilir.

Yönetim Kurulu’nun diğer dört üyesi, yatırım bankaları, ticari bankalar ve aracı kurumlar olmak üzere Borsa üyelerini oluşturan üç ayrı kategorideki aracı kuruluşları temsilen seçilmektedir. Özerk bir kamu kurumu olan İMKB, kendi yasal düzenlemelerini yapabilme yetkisine sahiptir. İMKB’nin karları arasında borsa payı, kotasyon ücretleri, aracı kurum komisyonları bulunmaktadır. İMKB’nin görevleri arasında ise;

. Borsanın çalışma saatlerini, günlerini belirlemek ve gün sonunda borsa bülteninde bildirmek.

. Gün içerisinde borsada yapılan işlem sayısını ve yapılan işlemlerin toplamını borsa sonunda ilan etmek.

. Devlet adına para, değerli madenler, kambiyo ile ilgili vadeli işlemlerle ilgili yeni piyasalar açmak.

. Borsada işlem görebilecek menkul kıymetler piyasası oluşturmak,  işlem görecek menkul kıymet türlerini belirlemek ve borsa bülteninde yayınlamak.

. Yeni pazarlara borsa binasında yer tesis etmek.

.Borsada yapılan her türlü alım ve satımların serbest rekabet şartlarına göre düzenlemek, önlem almak ve kurallara uymayanlar hakkında Borsa İstanbul (BİST)’in yaptırım kararlarını uygulamak.

Borsa İstanbul (BİST), dünyanın en çok kazandıran ve en çok zarar ettiren kurumlar arasında gösterilir. Sebebine gelince, şu an 400’e yakın şirketle faaliyet göstermektedir. Bu şirket sayısı, dünya borsalarına bakıldığında çok küçük bir rakamdır. Borsanın küçük olmasından dolayı, burada yapılan işlemlerde kat kat kazanacağınız gibi anormal zararlar da elde edebilirsiniz. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının ismi, 2013 yılında değiştirilip Borsa İstanbul  Anadolu Şirketi olarak değiştirilmiştir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top