Ana sayfa Ekonomi İşsizlik Sigortası Hakkında Önemli Bilgiler

İşsizlik Sigortası Hakkında Önemli Bilgiler

0
İşsizlik Sigortası Hakkında Önemli Bilgiler

İşsizlik Sigortası Ne Anlama Gelir?

İşsizlik sigortası, bir işyerinde çalışırken kendi isteği dışında ve herhangi bir kusuru olmadan işten çıkarılan kişilere devlet tarafından kurulan zorunlu sigorta türlerinden biridir. İşsizlik sigortası ile bu kişilerin uğradıkları gelir kayıpları az da olsa önlenmeye çalışılmak amaçlanmaktadır.

Bu sigortayı yaptıran kişilerin kendilerinin ve ailelerinin zor duruma düşmesine engel olunmaya çalışılır. Gelir dağılımında adaletin sağlanması için gerekli olan sigortalardan biri olarak görülmektedir. Sosyal devlet ilkesinin gereği sayılmaktadır. Bunun yanı sıra ülke üzerinde en önemli etkisi ekonomik büyümeye yardımcı olmasıdır.

Ülkeler işsizlik sonucunda ortaya çıkan olumsuz durumları en aza indirmek amacı ile işsizlik sigortası yolunu tercih etmektedirler. Buna yönelik olarak geçici ortaya çıkan gelir kayıplarını minimum düzeye indirgeyen politikalar uygulamaya özen gösterirler.

İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

 Bir hizmet sözleşmesine dayalı olarak çalışan sigortalılar, sandıklara bağlı olan sigortalılar ve çalışma vizesi ile ülkemizde çalışan yabancı işçiler işsizlik sigortasından yararlanabilecek kişiler arasında yer almaktadır. Hizmet alanı oldukça geniş olan sigorta türleri arasında yer almaktadır.

İşsizlik Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Yapılan sigorta ile işsizlik süresince kişiler daha rahat koşullarda iş arama olanağına sahip olacaklardır. Dolaylı yoldan da olsa toplam talep üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Yani işsiz bireylerin gelirlerinin azalmamasına yardımcı olmakta böylece insanların işsizlik döneminde taleplerinde bir azalma ortaya çıkmamaktadır.  Bunun yanı sıra bireylerin doğru işlerde çalışmasına zemin hazırlamaktadır.

Şöyle ki işgücü piyasasına yönelik olarak imkânlar ortaya çıkarır. Böylelikle piyasada verimlilik artışı görülmektedir. Bunun sonucu olarak da insanların mutluluk ve memnuniyet seviyesinde yükselme olmaktadır. Sonuç olarak bakıldığında işsizlik sigortasının hem ülke ekonomisi hem de bireylerin sosyal hayatı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin