Ana sayfa Banka Haber İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır – Başvuru Şartları Neler?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır – Başvuru Şartları Neler?

0
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır – Başvuru Şartları Neler?
bankamatik para

Memur olsanız dahi işiniz sağlam dememelisiniz, işten çıkarılınca akıllara gelen ilk etken ; işsizlik maaşı nasıl alınır, başvuru şartları neler gibi birçok sorunun da net yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. İşsiz kaldığınız durumlarda devlet belirli bir süre sonuna kadar sizlere maaş bağladığını belirtelim. Ancak işten ayrılma durumuna göre yani özel şartları taşıyan bireylere bu haktan yararlanma imkanı vermiştir. İstifa etme durumunda maaştan yararlanma durumu söz konusu değildir!!!

İŞKUR tarafından belirli bir süre çalışmış sonrasında bir şekilde işini kaybetmiş, yeni iş bulmakta güçlük çeken bireylere işsizlik maaşı verilmektedir. Fakat bu işsizlik maaşını almanın belirli şartları bulunuyor, çünkü İŞKUR tabii ki kişiyi araştırmadan, daha önce ne yaptığını vermeden işsizlik maaşı vermiyor. Peki, nedir bu işsizlik maaşı almanın yolları, başvuru seçenekleri, yapılması gereken işlemler?

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN OLMASI GEREKENLER

Öncelikle işsizlik maaşından yararlanmak istiyorsanız daha önce çalıştığınız yerden kendi isteğinizle ayrılmamış, kovulmuş olmanız gerekiyor. Daha önce çalıştığınız yerde de en az 120 gün prim ödemenizin gerçekleşmiş olması gerekmekte. Ayrıca son üç yıla yakın zaman içerisinde 600 güne yakın işsizlik sigorta priminizi ödemiş olmanız gerekmektedir. Eğer bu koşullara uyuyorsanız, işten çıkartıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR başvurunuzu yaparak statünüze göre on aya kadar maaş alma şansına sahipsiniz, ayrıca İŞKUR’a başvurunuzu internet yoluyla da yapabilirsiniz.

NE KADAR MAAŞ ALINIYOR?

İŞKUR’dan işsizlik maaşının alınabilmesi için yukarıdaki şartlara kesinlikle uyuyor olmanız gerekmekte, ayrıca askerlik emeklilik veya doğum için işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamazlar. Yani çalıştığı yerden kendi isteğiyle ayrılan veya belli durumlar için ayrılanlar başvuru yapamaz. İşsizlik maaşı almak için öncelikli şart işten çıkartılmış olmaktır. Peki, maaşı alırsanız ne kadar alacaksınız? Maaşınız en düşük asgari ücretin %40’ı en yüksek ise asgari ücretin %80’i olarak veriliyor. Son yıllara göre fiyatlar 710-1422 TL arasında gidip geliyor. Bu oranda ödenen prime göre ayarlanıyor.

Sonuç olarak bakıldığında işten çıkarılma durumuna göre baş etkenin olduğu, istifa etme durumunda ise şartların değiştiğini belirtelim. Süre olarak minimum 6 ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin