Ana sayfa Banka Haber İşsizlik Maaşı Kaç Ay Boyunca Alınır?

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Boyunca Alınır?

0
İşsizlik Maaşı Kaç Ay Boyunca Alınır?
işkur işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı 2018 yılında ne kadar olduğunu merak edenlerin çoğunluğu alacakları işsizlik maaşı kaç ay boyunca alınır, işsizlik parası hesaplama gibi önemli soruların yanıtlarını merak edebilirler. İşten ayrılanların büyük merak ettiği bu konuları tüm detayları ile anlatacağız.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2018

İşsizlik maaşı nedir ve kaç ay boyunca alınır? Gibi sorular halk arasında en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Peki işsizlik maaşı nedir ve kaç ay sürede işçi işsizlik maaşı hakkından faydalanmaktadır. SGK tarafından belirlenen işsizlik maaşı son yıllarda işçileri mağdur etmemek adına uygulamaya sokulmuş önemli bir uygulamadır. İşten çıkarılan pek çok kişi belli sürede işsizlik maaşı almaya hak kazanacak ve böylece aile ekonomisi ciddi şekilde tahrip olmaktan kurtulmuş olacaktır. İşsiz kaldığı süre boyunca bir desteklemektedir aslında bu. İşsizlik maaşı almak için belli süreler vardır. Bizler bu sayfada bu süreler hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Öncelikle işsizlik maaşı alabilmek için iş yerinde çalıştığınız süre içinde prim sayınız dikkate alınır. Bu prim sayısı doğrultusunda eğer çalıştığınız sürede prim sayınız 600 günün üzerindeyse ve 900 günün altındaysa 6 ay boyunca işsizlik maaşı verilir.

900 günün üzerinde 1080 günün altındaysa, 8 ay boyunca.

1080 günün üstündeyse 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

Bu şekilde işsizlik maaşı ödemeleri işsiz kalan kişilere ödenmektedir. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için öncelikle işsizlik maaşını hak etmeniz gerekmektedir. İşsizlik maaşını hak etmek için bir takım kriterler vardır, bunların en başında iş yerinde çalıştığınız süre en temelde kriterlerden birisidir. Bunların dışında farklı kriterler de mevcuttur bunları da diğer yazıda ele alacağız.

2018 İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

En çok merak edilen ve tartışılan konular arasında. Zira işsizlik maaşını herkes alamıyor ve almayı düşünenler de bilmedikleri konular dahilinde işten ayrıldıklarında bile bu parayı alamayacaklarını göze almalıdır. Son aylarda ortaya çıkan emsal kararlardan dolayı işten kovulanlar veya işe geç gitmeler dahilinde şartlar değişmiştir.

2018 yılı baz alındığında en düşük işsizlik maaşı 811 TL olup, en yüksek ücret ise 1623 TL oldu. Bu miktarın hesaplanmasında ise işsizlik maaşı sigorta prim süresi baz alınmaktadır. En çok merak edilenler arasında kimlerin bu maaşı alabilecekleri! Bunlar ise ;

1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler. Bu şartların ardından en çok gelen soruların başında başvuruların nereye yapılacağı?

Sizlere en yakın İŞKUR bürosuna gitmeniz gerekiyor ayrıca iskur.gov.tr adresinden de başvurular kabul ediliyor. İşten çıkan veya çıkarılanların süresi ise azami olarak 30 gün ile sınırlıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin