Ana sayfa Banka Haber İşsize Kredi Veren Bankalar

İşsize Kredi Veren Bankalar

0
İşsize Kredi Veren Bankalar

Bankalar, her ne kadar kredi verme yarışına girseler, kredi kullandırma kampanyası yapsalar da asla yaş tahtaya basmazlar. Kredi kullanacak müşterisinden kesinlikle gelir belgesi talep ederler. Gelir belgesi olmayan kişilere kredi vermeleri mümkün değildir. Buna rağmen reklamlarda, internet ortamlarında veya bankaların işsize kredi adı altında reklamlarda bulunduğunu görmekteyiz. Peki, gerçekten işsize kredi veren banka var mıdır?

Faaliyet gösteren tüm bankaların herkes için geçerli kuralları vardır. Örneğin sigorta kaydı olmayan, sabit geliri olmayan kişilere kredi kullandırmadığı gibi kredi kartı bile vermezler. İşsize kredi veren banka reklamlarına aldanmayın siz.

Tüm bankaların sistemleri beş aşağı beş yukarı aynıdır. Ancak kişinin sabit bir maaşı yoktur ama kira gelirleri, faiz gelirleri, plaka gelirleri gibi gelirleri vardır ve bu gelirlerini belgeleyebilirse zaten her bankadan kredi alma şansları vardır. Yeter ki bankaları, vermiş oldukları kredilerin geri ödenebileceği konusunda ikna edilsin yeter.

Şunu da belirtelim ki işsiz pozisyonunda olan, sabit bir maaşı olmayan kişiler, sabit maaş dışında başka gelirleri olduğunu ispatlarsa kredi alma şansları özel bankalarda fazladır. Çünkü devlet bankaları özel bankalara göre daha katı kuralları vardır.

Diyelim ki X bankasına gittik ve sabit maaş yerine üzerimize kayıtlı 2 evin aylık 1.500 TL’lik kira bedellerini belgeledik veya işsiz kişiye sigorta kaydı olan ve sabit maaşı olan birinin kefil olması durumunda kredi kullanmaları içten bile değildir.

Yine sabit bir maaşı olmayan bir işsiz kişinin kredi kullanımı için bankalara başvurduğunda, kredi talebine karşılık ev, arsa, araç, traktör, iş makinesi gibi kullanılacak kredi tutarından daha yüksek taşınır veya taşınmaz malları rehin gösterilmesi bile işsiz kişinin kredi almasını kolaylaştıracaktır.

Sözün kısası bankalar geliri olmayan kişiye, kara gözü karakaşı hatırına asla kredi kullandırmazlar. İllaki o bankayı kredinin geri ödenebileceği konusunda ikna edilmelidir. İkna edilmesi için de sabit maaş, başka yerlerden gelen gelirler, kefillik, teminat gibi gelir belgesinin ve kredinin geri ödenmemesine karşı kendilerini garanti altına alacak bir garantör ararlar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin