Kapalı

İş Yeri Açma Kredisi

Kendi işinin patronu olmak isteyip iş yeri açmak isteyen ancak iş yeri açmak için elinde yeteri kadar kaynağı olmayanlar için bankalar iş yeri açma kredisi kullandırtmaktadır. Bankalar alınacak iş yeri, büro, mağaza, depo gibi yerlere göndereceği ekspertiz sonrası satın alınacak yerin en fazla %75’i kadar kredi kullandırtmaktadır.

Yine satın alınmak istenilen yerin Yapı Kullanım İzin belgesi, kat mülkiyeti veya kat irtifakı belgesinin fotokopilerini istemektedirler. Tabi kredi borcu bitimine kadar da satın alınacak iş yeri banka adına ipotek edilecektir. Vade bitimine kadar satın alınacak iş yeri yangın ve mecburi olan DASK sigortası da yaptırılmak zorundadır.

İş yeri açma kredisi adı altında verilen kredilere uygulanan faizler, ekspertiz değerleri, masraflar bankadan bankaya değişiklik gösterdiği için en iyi teklif veren bankadan kredi almak tüketicinin menfaatine olacaktır. Bu yazımızda 2016 yılının Mayıs ayında bankaların iş yeri açma kredisi için uyguladığı faiz oranlarını ve şartlarını araştırdık.

Burada tüm bankaların faiz oranlarını ve şartlarını vermemiz mümkün olmadığı için listede ismi olmayan bankaların da uygulamış olduğu faiz ve şartlarının araştırılmasını tavsiye ederiz.

Vakıfbank:  60 ay vadeye kadar aylık %1.15, 120 ay vadeye kadar aylık %1.25 oranında faiz uygulanmaktadır. Her yıl için hayat sigortası, DASK ve yangın sigortası yaptırma mecburiyeti bulunmaktadır.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası iş yeri açma kredisi için 120 ay vadeler için aylık %1.29 oranında faiz uygulamaktadır. Kredi vadesi boyunca hayat, iş yeri ve zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır. Ödemeler aylık ve 3 aylık şeklinde yapılabilmektedir.

Halkbank: İş yerinin ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi kullandırılmaktadır. 120 aya vade imkânı bulunan kredide, iş yerinin ekspertiz değerinin tespiti için 650 TL ekspertiz ücreti ve 155 TL iş yeri ipotek tesis ücreti alınmaktadır. 120 ay için uygulanacak aylık faiz oranı ise 1.29 oranındadır.

İş Bankası: Alınacak iş yerinin %50’si kadar iş yeri açma kredisi kullandırılmaktadır. Ödemeler aylık veya esnek ödeme şeklinde yapılabilmektedir. 60 ay vadeli kredi kullanımlarında aylık 1.21 oranında faiz uygulamaktadır.

Akbank: Alınacak iş yerinin %50’si kadar iş yeri açma kredisi kullandırılmaktadır. Ödemeler ilk 2,3 ay ödemesiz, balon ödeme, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödeme şeklinde yapabilirsiniz. İş yeri açma kredisi 60 vade ile verilmektedir.

Finansbank: 120 aya kredi kullanabildiğiniz Finansbank iş yeri açma kredisinde, ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullanılmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top