Ana sayfa Banka Haber İş Mahkemesi Dava Masrafları Ne Kadar? (Harç Ve Masraf Tutarı 2018)

İş Mahkemesi Dava Masrafları Ne Kadar? (Harç Ve Masraf Tutarı 2018)

0
İş Mahkemesi Dava Masrafları Ne Kadar? (Harç Ve Masraf Tutarı 2018)
temyiz süresi

Türkiye işçi mahkemelerine dava açan veya açmak isteyen bireyler, iş mahkemesi dava masrafları ne kadar, işçi mahkemesi harç ve masrafları 2018 konusunda bilgiye ihtiyaç duyabilir. Özellikle iş mahkemelerinde açılacak davalarda ödenecek harç ve ücretlerin olduğunu belirtelim.

Mahkeme Dava Ücretleri

İş dünyası içinde işçiler yaşadıkları bir takım problemleri dava açarak gerekli merciilere bildirebilmektedirler. Dava süreci nasıl olmalıdır ve dava masrafları nelerdir, dava açarken izlenmesi gereken yol nedir gibi temel bilgileri bu başlık altından sizlerle paylaşacağız.

Pek çok işçi dava açarken avukat tutmayı gerekli görmemektedir. İşçiler kendi başlarına açacakları davalarda ortalama ne kadar masraf ödeyecekleri konusu da bu alanda en çok merak edilen sorulardan birisidir. Fakat buradan iş mahkemesine dava açan bir işçinin şu kadar miktar dava masrafı ödeyecektir gibi bir bilgilendirme yapmayacağız, çünkü davanın seyri ve davanın şekline, davanın büyüklüğüne göre dava masrafları da bu oranda artış gösterecektir. Ancak bizler burada genel olarak dava açan bir işçinin ortalama ne kadar masraf ödeyeceği konusunda örneklerle bu konuyu açıklamak istedik.

Arkadaşlar şimdi öncelikle davada talep ettiğiniz miktar yani davayı kazandığınız taktirde alacağınız miktar 1800 TL nin altında bir rakamsa, dava tutarı genel olarak 450TL civarında olmaktadır.

İş Mahkemeleri Dava Masrafları

İş mahkemesine dava açarak 5 bin isteyen bir işçi ortalama 500 ile 600 TL arası, 20 bin TL isteyen bir işçi ise 750 TL civarında bir dava masrafı ödemek zorunda kalacaktır. 50 bin TL isteyen bir işçi ise 1200 TL ile 1500 TL arasında değişen bir dava masrafı ortaya çıkacaktır.

Sonuç olarak bu rakamlar üzerinden sizler de dava sürecinize ve davadan talep ettiğiniz tazminat miktarına göre davanızı ilgili merciilere açabilir ve dava masrafları konusunda bu şekilde bir çıkarım yapabilirsiniz.

İş mahkemesine dava açmak için illa ki bir avukat tutmanız gerekmemektedir. İş mahkemesine dava açarken belli dava süreleri mevcuttur, bu dava sürelerini takip ederek sizler kendiniz de davanın seyri  ve işleyişi konusunda takip edebilir ve davayı kendiniz yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Kendi başınıza avukatsız olarak açacağınız davalarda her zaman güzel ve anlaşılır bir dille dilekçe yazarak hakkınızı aramanız ve dava ile ilgili talep ettiklerinizi belirtmeniz elbette ki mümkündür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin