Ana sayfa Çiftçi Kredileri İş Kuranlar Kredide Avantaj Sağlayabilir mi?

İş Kuranlar Kredide Avantaj Sağlayabilir mi?

0
İş Kuranlar Kredide Avantaj Sağlayabilir mi?

Kredi çekmek ekonomik zorluk yaşayanlar ya da hayat şartlarında belli başlı değişiklikler yaratmak isteyenler kadar, girişimci insanların da hedefleri arasında yer alıyor. Özellikle yeni bir iş fikri olan pek çok kişi, eğer “melek yatırımcı” adı verilen, başlangıç payını vererek çalışmadan hisse alan kişileri bulamazlarsa ya da bulsalar bile bütçe açığı çekmeye devam ederlerse, kredi çekmeye yönelerek belli bir uzun vadeli iş planı oluşturuyorlar. Aynı durum işlerini büyütmek, işyerinde çeşitli revizyonlara gitmek (makina yenilemek, tadilat, yeni altyapı kurulumu gibi) isteyen patronlar için de bir seçenek elbette.

Yatırım amaçlı kredi çekmek isteyen pek çok insan, her gün bankaların yolunu tutuyor ve gerekli evrakları hazırlamak, kredinin reddedilmemesi için gerekli altyapıyı oluşturmakla uğraşıyor (düzenli gelir beyanı, eski borçların kapatılması gibi). Peki bankanın da kredi başvurusu yapanlar için göstereceği bir kolaylık yok mu? İş kuranlar kredide avantaj sağlayabilir mi?

Öncelikle, yeni bir iş kurmak istiyorsanız ve bu amaçla almış bulunduğunuz bir vergi levhanız yoksa, yolun başında olanlara kredi sağlanmasının kolay olmadığını söylemek gerekiyor. Yatırım kredisi için başvurular genellikle redle sonuçlanıyor ve bu redler ileriki dönem başvurularını da olumsuz şekilde etkiliyor. Bunu engellemek için ise önlemimizi önceden almamız gerekiyor.

Bu konuda size göstereceğimiz en önemli örnek KOSGEB kredisi olacak. KOSGEB, hem yeni yatırımcıların, hem işini büyütmek isteyenlerin, hem de engelli bireylerin ve kadın girişimcilerin kendi işini kurması yolunda sağlanan en büyük devlet desteklerinden birisi olarak da bilinmekte.

KOSGEB, kimi koşullarda kredi faizlerinizin bir kısmını karşılıyor, 2 ve 3 haneli krediler çekebilmenize imkan sunuyor ve yeni girişimcilerin kredi alması yönündeki engelleri kaldırabiliyor. Tüm bunları ise bankaların KOBİ yetkilileriyle görüşerek istenen evrakları doldurmanız, durumunuzu anlatarak uygun müşteri profiline girip girmediğinizi kontrol ettirmeniz şart. Eğer uygun bir profilde değilseniz bazı ufak değişikliklere ya da tavizlere gidebilir, böylece daha hızlı büyümenin yolunu da açabilirsiniz.

KOSGEB için en önemli belge ise KOBİ beyannamesi adı verilen bir form. Bu formda verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığı KOSGEB konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından kontrol ediliyor. Sonrasında ise kredinizin onaylanması durumunda bahsi geçen kredi avantajlarından fazlasıyla faydalanabiliyorsunuz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin