Ana sayfa Piyasa-Yatırım İş Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

0
İş Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankasının sunduğu Yatırım ürünlerini şu şekilde listeleyebiliriz;
• Yatırım Fonu
• Yatırım Fonu Hizmetleri
• Borçlanma Araçları
• Eurobond
• Pay Senedi
• Altın
• Varant
• Repo
• VİOP
• Borsam İşlem Platformu
Yatırım fonları, kendi altında 10 ayrı seçeneğe ayrılmaktadır. Yatırım fonu, birikimlerinizi sürekli işlem görecek şekilde bankaya devretmeniz veya banka içerisinde hesap alarak birikiminizin değerlendirilmesidir.

Yatırım Fonu hizmetleri, sizin için düzenlenmiş olan ayrıcalıklı hesaplara yatırım yapmanız şeklindedir. Banka, sizin için belli gelişmeleri takip eder ve isteğiniz doğrultusunda işlem yapar. Belirlenmiş ihtiyaçlarınıza göre de acil durum önlemleri alarak, isteğiniz doğrultusunda size yönlendirebilir. Örneğin, acil nakit ihtiyacınızı karşılamak adına size önceden belirlediğiniz miktarda nakit alımınızı sağlar.

Borçlanma araçları, detaylı bilgisini birebir görüşme ile daha net alabileceğiniz bir sistemdir. Yatırımınızın belli alanlarda değerlendirilmesine yöneliktir.

Eurobond, devlet ya da özel şirketlerin yurtdışına yönelik yatırımlarda kaynak sağlamak için uluslar arası piyasada yabancı para birimleri ile satışa sundukları uzun vadeli borçlanma aracıdır. Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı, USD gibi dövizler ile işlem yapılmaktadır. Uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için, küçük yatırımcılara çok yarar sağlayacağı söylenemez. Vade genelde 5-30 yıl arası olarak değişir. Ayrıca, yıllık kuponlar şeklinde de vadeli işlem yapılabilir ve yıllık faiz elde edilebilir. Vade süresi dolmadan da işlem yaparak kupon nakde çevrilebilir. Eurobond, hem ihraç işlemi yapan ülke veya kurumun mali performansından hem de uluslar arası finans piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmektedir.

Pay Senedi, belli şirket veya kurumların hisselerinden pay alarak yatırımınızı gerçekleştirirsiniz.
Altın Hesabı açarak birikimlerinizi değerlendirebilir, mevcut paranızın Altın fiyatlarının dalgalanmalarına göre artırabilirsiniz. Bu dalgalanmalar konusunda sürekli bilgi alımı yapabilir, ayrıca kişisel olarak borsayı takip edebilirsiniz. Vadeli hesaplar bulunduğu gibi, anlık olarak işlem yapabileceğiniz hesaplar da vardır. Yani, birikiminizi Altın Hesabında değerlendirmeye başladıktan sonra, yüksek bir düşüşün sinyallerini alıyorsanız hesabınızı durdurup yatırımınızı çekebilirsiniz.
Repo, İş Bankası yatırım hesabınızla elde edebilirsiniz. 1-45 gün arası vadeye sahiptir. Oranları, piyasadaki dalgalanmalara göre sürekli değişmektedir. Şubelerden en az 5.000TL, Telefon ve İnternet bankacılığı yolu ile de en az 500 TL Repo alımı yapabilirsiniz.

İş Bankası yatırım hesabı açmanız için başvuru yapmalısınız. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde işleminiz gerçekleşecektir.
İstenilen başlıca belgeler;
1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
2. Alım-Satım Çerçeve sözleşmesi
3. Risk bildirimi Formu
4. Yapacağınız işlem ile ilgili sözleşme formu

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin